آوریل 12, 2024

ایسنا/یزد مسئولان تنها واحد دارنده لوح سه ستاره کیفیت صنعت غذایی ایران که تولیدات آن قابل عرضه در بازار اتحادیه اروپاست، از بلاتکلیفی دو ساله طرح توسعه این واحد به دلیل عدم موفقیت در اخذ تسهیلات بانکی با وجود داشتن مصوبه ستاد رفع موانع تولید استان می‌گویند.

«محمدرضا احمدی» موسس و مدیر بازرگانی این واحد صنعتی مستقر در شهرک صنعتی یزد امروز شنبه ۳۱ تیرماه در جمع خبرنگاران با اشاره به خریداری دو واحد مجاور این واحد برای اجرای طرح توسعه، گفت: متاسفانه با وجود پیگیری‌های دو ساله جهت اخذ تسهیلات خرید تجهیزات مورد نیاز این طرح توسعه، هنوز موفق به دریافت این تسهیلات نشده‌ایم.

به گفته‌ی وی، این تسهیلات که مصوبه ستاد رفع موانع تولید استان را نیز دارد، هم اکنون با توجه به افزایش نرخ ارز بین ۵۰ تا ۷۵ میلیارد تومان است و می‌تواند اشتغالزایی ۳۰ تا ۵۰ نفر را فراهم کند ولی به رغم داشتن سابقه سالم مالی هنوز موفق به دریافت آن نشده‌ایم.

بلاتکلیفی ۲ ساله طرح توسعه واحد/سود 50 درصدی دلالان از روغن‌های خوراکی

احمدی در بخش دیگری از سخنانش یکی دیگر از مشکلات این واحد که در زمینه تولید روغن‌های خوراکی فعالیت دارد را وجود دلالان ذکر کرد که بخش زیادی از سود فروش و قیمت مصرفی یعنی حدود ۵۰ درصد آن را به جیب می‌زنند.

وی به مشکل برگشت پول فروش از مراکز عرضه نیز اشاره و در این باره از بدهی ۱۰ میلیارد تومانی فروشگاه‌های رفاه با گذشت ۱.۵ سال از مهلت بازپرداخت آن خبر داد.

این فعال صنعتی همچنین اعلام کرد: در حالی روغن تولیدی این واحد با برخورداری از ۱۳ ایزو مجوز عرضه در بازار اتحادیه اروپا را دارد و عملاً یک روغن عام نیست ولی طی چند سال اخیر به دلیل ممنوعیت صادرات روغن، امکان استفاده از این ظرفیت و ارزش افزوده کشورمان را نداریم.

بلاتکلیفی ۲ ساله طرح توسعه واحد/سود 50 درصدی دلالان از روغن‌های خوراکی

«مریم نیک طبع» مدیر عامل شرکت داتیس نیز با اشاره به کسب جایزه کیفیت ملی ایران مبتنی بر مدل کیفیت جهان اسلام، گفت:‌ خوشبختانه تنها واحد دریافت کننده لوح سه ستاره کیفیت صنعت مواد غذایی ایران  هستیم.

وی تصریح کرد: ۵۰۰ شرکت برای کسب این جایزه اقدام کردند که از این میان ۱۴۷ شرکت انتخاب و پس از ارزیابی چهار روزه ممیزان برجسته ملی، ۱۵ شرکت حائز این عنوان شدند که در بخش مواد غذایی، شرکت داتیس موفق به کسب بالاترین کیفیت و این جایزه ملی شد.

نیک طبع با بیان این که ۹۶ درصد روغن خام مورد نیاز کشورمان از سایر کشورها وارد می‌شود، اظهار کرد: روغن خام خریداری شده توسط این واحد به محض ورود تحت آزمایش‌های دقیق میزان درجه خلوص قرار مورد بررسی قرار می‌گیرد و معمولاً ۲۰ تا ۳۰ درصد محموله‌ها به فروشنده مرجوع می‌شود.

وی متذکر شد: متاسفانه به دلیل رانت خواری، روغن‌های برگشت خورده از این واحد در دیگر برندها مورد استفاده قرار ‌می‌گیرد ولی با این حال حاضر نیستیم از کیفیت خود بکاهیم.

وی با اشاره به ۳۰ مرتبه آزمایش روغن از بدو ورود تا خروج آن از این واحد، تصریح کرد: میزان پراکسید، فلزات سنگین، رطوبت، سموم آفت کشها و مقاومت روغن در دمای آشپزی و دیگر معیارها براساس استانداردها در آزمایشگاه واحد اندازه گیری می شود.

به گفته نیک طبع، داتیس تنها واحد فعال پالایش روغن در استان یزد است که در قالب سه بخش فیلترپرس(صافی) و راکتورهای خنثی کننده، رنگ بر و بوبر اقدام به تصفیه روغن می‌کند.

بلاتکلیفی ۲ ساله طرح توسعه واحد/سود 50 درصدی دلالان از روغن‌های خوراکی

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *