جولای 21, 2024


رای‌دهندگان در پاراگوئه امروز یکشنبه با هدف شرکت در چند انتخابات شامل انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی به پای صندوق های رای می‌روند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، رای‌دهندگان در پاراگوئه امروز یکشنبه در چند انتخاباتی که می‌تواند بزرگترین چالش انتخاباتی را علیه حزب محافظه کار حاکم در این کشور مشهور به “حزب کلرادو” در یک دهه گذشته رقم بزند و روابط حدودا 70 ساله این کشور با جزیره تایوان را دستخوش دگرگونی کند، به پای صندوق‌های رای می‌روند.

رای‌دهندگان در این کشور محصور در خشکی و با جمعیت کمتر از هفت میلیون نفر در آمریکای لاتین از ساعت هفت صبح امروز به وقت محلی رای دادن را شروع می‌کنند در حالی که بر طبق نظرسنجی‌ها رقابت ریاست جمهوری بین سانتیاگو پنا، یک اقتصاددان و کاندیدای حزب حاکم با افرین آلگره، یک وکیل پر سابقه اپوزیسیون برگزار می‌شود.

این انتخابات می‌تواند به جدی‌ترین چالش در عرض یک دهه اخیر برای حزب حاکم پاراگوئه مشهور به حزب کلرادو که از دهه 1950 تا کنون بر سیاست این کشور مسلط بوده و تنها پنج سال از مدت 75 سال گذشته را در حکومت نبوده، تبدیل شود. پیش از این انتخابات حزب حاکم پاراگوئه با مشکلاتی نظیر رکود اقتصادی و اتهام اختلاس دست به گریبان بوده است.

میریام سانابریا، یک فروشنده مواد غذایی در شهر آسونسیون پاراگوئه اظهار کرد: “بله من خواستار تغییر هستم اما نه با ادامه قدرت حزب کلرادو چون آنها بالغ بر 70 سال روی کار بوده‌اند و ما داریم رنج می‌کشیم. ما نیازمند، اشتغال، تقویت امنیت و بیمارستانها و داروی رایگان هستیم.”

بحث‌های سیاسی در خیابان‌ها و رسانه‌های خبری پاراگوئه تحت‌الشعاع مسائل اقتصاد، فساد و دیدگاه‌های کاندیداها درباره روابط با تایوان قرار داشته‌اند. پاراگوئه یکی از 13 کشوری در جهان است که روابط دیپلماتیک رسمی را با تایوان مورد ادعای چین، حفظ کرده‌اند.

آلگره از روابط دیپلماتیک پاراگوئه با تایوان که متعاقبا کار این کشور را برای فروش سویا و گوشت گاو به چین، از خریداران بزرگ جهانی این محصولات، دشوارتر کرده، انتقاد کرده است. او اظهار کرد، که اقتصاد مزرعه محور این کشور حوزه آمریکای لاتین متقابلا عایدی کافی از روابط با تایپه دریافت نمی‌کند.

پنا گفته که روابط پاراگوئه با تایوان را حفظ خواهد کرد.

نام حدود پنج میلیون رای دهنده واجد شرایط برای شرکت در انتخابات امروز شامل انتخابات ریاست جمهوری پاراگوئه که تنها یک دور دارد ثبت شده است. رای دهندگان در پاراگوئه همچنین در انتخابات امروز نمایندگان کنگره و فرمانداران این کشور را هم انتخاب می‌کنند. انتظار می‌رود اولین نتایج این انتخابات از حدود ساعت هفت عصر به وقت محلی انتشار یابد.

آلگره در آخرین تجمعات انتخاباتی به انتقاد از اتهامات فساد مطرح شده علیه هوراسیو کارتز، رهبر حزب کلرادو که در سال جاری میلادی از سوی خزانه داری آمریکا تحریم شد، پرداخت. او از کارتز به عنوان “پابلو اسکوبار” (قاچاقچی مواد مخدر مشهور) پاراگوئه یاد کرد. کارتز اتهامات مطرح شده علیه خودش را رد کرده است.

پنا نیز در سخنرانی آخر انتخاباتی خود وجود شکافها در حزب حاکم پاراگوئه را تصدیق کرده و وعده داد که “سمبل اتحاد در حزب باشد.”

کاترین گونزالز، یک دانشجوی پاراگوئه‌ای گفت، احساس می‌کند که هیچ یک از این کاندیداها صحبتی از مشکلات مردم عادی نمی‌کنند.

او اضافه کرد: فکر می‌کنم آنها خیلی از واقعیت روزمره‌ای که مردم تجربه می‌کنند فاصله دارند. مردمی که از حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند، مردمی که با حداقل دستمزد باید زنده بمانند، پول اجاره خود را پرداخت کنند و از خانواده خود حمایت کنند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *