جولای 24, 2024


ایسنا/خراسان رضوی دبیر علمی کنگره بین‌المللی «تغذیه، از مطالعات پایه تا بالین» گفت: اعتقاد ما بر این است که با همین منابع مالی موجود، می‌توان برای سبد غذایی کشور برنامه‌ریزی بهتری داشت.

مجید غیور مبرهن، دبیر علمی دومین کنگره بین‌المللی تغذیه در افتتاحیه این کنگره و در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: دومین کنگره بین‌المللی”تغذیه، از مطالعات پایه تا بالین” با هدف بررسی مهمترین مسائل تغذیه‌ای کشور در مشهد آغاز شده و مهمترین موضوعات و مسائل تغذیه‌ای کشور با حضور صاحب‌نظران علمی و اجرایی این حوزه در قالب سمپوزیوم‌های مختلف بررسی خواهد شد.

وی افزود: در این کنگره  برندگان جایزه نوبل، دانشمندان صاحب‌نظر از سراسر دنیا، نماینده سازمان بهداشت جهانی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو و اساتید برجسته‌ای که مخصص تغذیه نیستند اما در این زمینه فعال اند و همچنین سیاست‌گذاران حوزه  تغذیه حضور دارند.

دبیر علمی دومین کنگره بین‌المللی تغذیه اضافه کرد: در این کنگره بین‌المللی ۲۷ سخنرانی کلیدی و ۲۵ پنل تخصصی با موضوعات مختلف مرتبط با حوزه تغذیه از پایه تا بالین و با حضور پزشکان متخصص رشته‌های مختلف برگزار می‌شود و  پزشکانی  از نقاط مختلف ایران و همچنین کشورهای آمریکا، آلمان، ونزوئلا، شیلی، پاکستان، ترکیه، ایتالیا، نیجریه، ژاپن، اندونزی، مالزی، عراق، افغانستان و غیره در مشهد حاضر شده‌اند.

غیورمبرهن مهمترین مسائل مربوط به حوزه تغذیه را بحث سیاست‌گذاری غذا ذکر کرد و گفت: در حوزه سیاست‌گذاری غذا  افراد  متعددی  دخیل هستند و تاکنون  سبد غذایی کشور خوب تنظیم نشده است. به مشکلات اقتصادی کشور واقفیم اما مشکل، موضوعات مالی نیست؛ چراکه اعتقاد ما بر این است که با همین منابع مالی موجود، می‌توان برای سبد غذایی کشور برنامه‌ریزی بهتری داشت.

وی با اشاره به سطح علمی بالای این کنگره بیان کرد: با توجه به حضور اساتید، نخبگان و صاحب‌نظرانی از داخل و خارج کشور بعید می‌دانم که از نظر غنای اساتید، تاکنون برنامه‌ای در کشور حتی در رشته‌های دیگر در این سطح برگزار شده باشد.  

عضو هیأت علمی گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اجرای برنامه‌های مشترک با اساتید خارج از کشور و سیاست‌گذاری برای چند نمونه از پروژه‌های کلان کشور را از دستاوردهای مورد انتظار این کنگره برشمرد و افزود: در تلاشیم که با برگزاری این کنگره بتوانیم شبکه بین‌المللی خود را شکل دهیم.  

دومین کنگره بین‌المللی «تغذیه، از مطالعات پایه تا بالین» امروز ۱۲ مهرماه به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مجتمع شهدای سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد آغاز شد. این کنگره تا ظهر جمعه ۱۴ مهرماه ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *