ژوئن 16, 2024


یک عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت اجرای طرح آبرسانی از دریا به دریا در سطح کشور گفت: مادامی که منابع تامین آب صنعت، آب شرب و آب کشاورزی از یکدیگر جدا نشود، ما با چالش آبی مواجه خواهیم بود.

حسین حسین زاده در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر ضرورت برنامه ریزی جامع برای مدیریت منابع آبی کشور و عبور از چالش آبی، بیان کرد: در حوزه آب چالشی در کشور از قبل وجود داشته و همچنان نیز ادامه دار است. شاید در مقطعی در طول سال های اخیر میانگین بارش ها در کشور کم بوده و هر از چندگاهی نیز با سیل و آسیب های آن مواجه شدیم اما واقعیت مطلب این است که در کشور ما بیش از ۶۰ الی ۷۰ درصد آب های سطحی به هدر می رود.

نفوذ آب های سطحی به سفره های زیر زمینی کاهش یافته است

وی در ادامه اظهار کرد: از طرف دیگر به دلیل خشکسالی های پی در پی که وجود داشته و برداشت بی رویه ای که از سفره های زیرزمینی صورت گرفته عملا آب هایی که اکنون در قالب نزولات جوی یا سیل حاصل می شود، جذب سفره های زیر زمینی نمی‌شود.

نماینده مردم لارستان در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: نکته دیگری که در حوزه منابع آبی حائز اهمیت است، مدیریت مصرف آب در حوزه کشاورزی است. گام هایی برای مکانیزه شدن آبیاری در این بخش برداشته شده اما جای کار در این حوزه زیاد است. طبق گزارش هایی که کارشناسان در حوزه کشاورزی ارائه می کنند برای کاشت محصولاتی مانند هندوانه آب فراوانی صرف می شود. تعیین الگوی کشت متناسب با شرایط جغرافیایی بسیار حائز اهمیت است.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت:‌ نکته بعدی، مدیریت مصرف آب در بخش صنعت است. ما صنایع بزرگی داریم که در مرکز کشور جانمایی و احداث شده اند، این امر سبب شده تا ما برای تامین آب این صنایع، آب از دریا یا سرچشمه های کارون بیاوریم. برای احداث تونل و لوله کشی های انتقال آب نیز ممکن است به اکوسیستم آسیب وارد شود.

کشورهای پیشرفته از ظرفیت دریا برای تامین منابع آبی خود استفاده می کنند

وی در ادامه تاکید کرد: بنده چندین ماه در کشور ژاپن ماموریت بودم و در خیلی از کشورهای دیگر دیده ام در عین اینکه نزولات جوی خوبی دارند، برای تامین منابع آبی خود با استفاده از آب شیرین کن ها از ظرفیت دریاها استفاده می کنند. ما نیز باید طرح آبرسانی از دریا به دریا یعنی از دریای خلیج فارس به دریای خزر  را دنبال کرده و از ظرفیت دریاهای خود از طریق آب شیرین کن ها بهره ببریم.

حسین زاده افزود: مادامی که منابع تامین آب صنعت، آب شرب و آب کشاورزی از یکدیگر جدا نشود، ما با چالش مواجه خواهیم بود. اکنون آبی که در تهران برای شرب استفاده می شود، به گل و گیاه نیز داده شده و با همان آب نیز ماشین ها شسته می شود.

نماینده لارستان ادامه داد: نکته دیگر عدم جذابیت آبرسانی به شهرها و روستاها برای سرمایه گذار است. اکنون به ازای هر متر مکعب آبی که باید تولید، انتقال و توزیع شود لازم است که هزینه بالایی صرف شود فلذا شرایط برای سرمایه گذاری در این حوزه اقتصادی نیست.

این عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، در ادامه خاطرنشان کرد: امروز سرمایه گذار برای انتقال آب شرب قدم بر نمی دارد. باید درصدی از پروژه های انتقال آب را برای تامین آب شرب در نظر بگیریم. اکنون واقعا مردم جنوب با تنش آبی و بحران آبی مواجه هستند. ما شهرها و روستاهایی داریم که در دو هفته  تنها ۴ ساعت آب باز است و این زیبنده مردمی که پای کار نظام هستند، نیست.

حسین زاده در پایان گفت: باید یک عزم ملی شکل گرفته و برنامه ریزی قوی برای مدیریت منابع آبی کشور صورت گیرد. در این مسیر باید از ظرفیت متخصصان استفاده شود. وزارت نیرو نیز تلاش های خوبی کرده است. یکی از کارهای خوبی که وزارت نیرو انجام داد آبرسانی به ۱۰ هزار روستا بود که با همکاری قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) و بسیج سازندگی سپاه انجام داد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *