می 30, 2023


ایسنا/کردستان رئیس آموزش‌وپرورش استثنایی کردستان از برپایی بازارچه خوداشتغالی و توانمندی‌های دانش‌آموزان با نیازهای ویژه استان استان خبر داد.

طالب محمدی، امروز در حاشیه برپایی بازارچه خوداشتغالی دانش آموزان با نیازهای ویژه که با حضور مدیرکل فنی و حرفه ای و جمعی از مسئولین در مدرسه متوسطه حرفه ای دخترانه گلها در سنندج برگزار شد، اظهار کرد: نمایشگاه توانمندی‌ها و دست سازه‌های دانش‌آموزان با نیازهای ویژه با ارائه آثار دانش‌آموزان با نیاز ویژه دختر جسمی حرکتی، چند معلولیتی و اوتیسم برپا شده است.

محمدی هدف از برپایی این بازارچه را ارتقای اعتماد به نفس دانش‌آموزان با نیازهای ویژه و ایجاد پیوند میان دانش‌آموزان با نیازهای ویژه و عادی عنوان کرد و افزود: این دانش‌آموزان دارای توانمندی‌های زیادی هستند که با فراهم شدن امکانات و بستر مناسب می‌توانند بر محدودیت‌های خود غلبه کنند.

وی با تأکید براهمیت آموزش مهارت‌های اساسی و ضروری، توانمندسازی و آماده‌سازی دانش‌آموزان با نیاز ویژه برای ورود به دوره حرفه‌آموزی و محیط کار اعلام کرد: مهارت‌آموزی موجب می‌شود تا دانش، نگرش و ارزش‌های وجودی دانش ‌آموزان به توانایی‌های واقعی و عینی تبدیل شود.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی استان به نقش مهارت‌آموزی در بروز خلاقیت‌های دانش آموزان اشاره کرد و افزود: اجرای دوره‌های آموزشی، ارتقای مهارت‌های فنی و شایستگی‌های شغلی، آموزش کارآفرینی و کسب‌وکار و برگزاری اردوی یک‌روزه مشاغل زمینه ورود دانش‌آموزان مستعد با نیازهای ویژه به بازار کار در آینده را فراهم می‌کند.

محمدی با بیان اینکه آموزش و پرورش استثنایی مجموعه‌ای منسجم، متشکل و تأثیرگذار به نام مدارس و دانش‌آموزانی را در اختیار دارد که دارای نیازهای ویژه و متعددی هستند که رفع نیازهای آنان فراتر از وظیفه آموزش و پرورش است، تصریح کرد: در راستای تحقق این مهم اقدامات مشترک، توسعه مشارکت‌ها و بهره‌گیری از ظرفیت دستگاه های اجرایی سایر ارگان‌ها امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

وی ادامه داد: با کمک به شناسایی استعداد و توانمندی دانش آموزان با نیازهای ویژه، احساس خود ارزشمندی به عنوان عضوی مفید و مولد در بازار کار برای آنان ایجاد می‌شود.

رئیس‌آموزش و پرورش استثنایی استان با بیان اینکه مبنای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش مهارت آموزی است، گفت: پرورش یافته سیستم آموزشی باید دارای حداقل یک مهارت باشد به گونه‌ای که در صورت جدایی از نظام تعلیم و تربیت رسمی در هر مرحله، توانایی تأمین زندگی خود و اداره خانواده را داشته باشد.

محمدی با اشاره به پرورش نیروی ماهر و فراهم کردن ساختارهای مناسب مهارت‌آموزی به‌عنوان یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر افزود: مهارت آموزی،استعدادیابی و تقویت مهارت‌های پایه با رویکرد کارآفرینی در نظام آموزش و پرورش می‌تواند برطرف کننده بسیاری از نیازهای آینده بازار کار متناسب با ظرفیت درونی دانش آموزان باشد.

محمدی با بیان اینکه توجه به حرفه آموزی در نظام آموزش و پرورش می‌تواند برطرف‌کننده بسیاری از نیازهای آینده کشور باشد، خاطرنشان کرد: همواره تلاش بر این است که بسترهای لازم برای آموزش مهارت‌های حرفه‌ای به دانش‌آموزان با نیازهای ویژه فراهم شود.

 انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *