جولای 21, 2024

نتایج تحقیقات نشان داده است که درک علائم هشدار دهنده و تشخیص آن‌ها در اسرع وقت می‌تواند منجر به تشخیص زودتر و درمان موفقیت‌آمیزتر سرطان شود.

به گزارش ایسنا به نقل از هلث، داروسازی درباره علائم سرطانی که ممکن است برای بسیاری از افراد در اول صبح ظاهر شود، هشدار داد.

علائم خاص می‌توانند در هر زمان ظاهر شوند و با نشانه‌های مختلفی همراه شوند، اما مهم است که هر چیزی که مربوط به تغییر در شما شده است را بررسی کنید. این داروساز به مردم هشدار داده است که اگر متوجه چیز غیرعادی شدند، باید در اسرع وقت برای ملاقات با پزشک خود وقت رزرو کنند.

عباس کنعانی، داروساز شیمی کلیک، توضیح داده است که علائم خستگی، سرفه‌های مداوم و تعریق شبانه همگی می‌توانند از علائم سرطان باشند.

این متخصص گفت که افراد سیگاری اغلب با سرفه صبحگاهی از خواب بیدار می‌شوند، اما اگر این سرفه بیش از دو هفته ادامه داشت، باید بدون توجه به اینکه سیگار می‌کشند یا خیر، با پزشک خود مشورت کنند.

یکی دیگر از علائم نگران‌کننده که ممکن است در صبح ظاهر شود، و وی به آن اشاره کرده خستگی است. این علامت اگر با چیز‌های دیگری همراه باشد می‌تواند نگران‌کننده باشد.

کنعانی گفت: «طبیعی است که صبح‌ها کمی احساس خستگی کنید، اما اگر این حالت برای شما عادی نیست، یا متوجه خستگی شدید در طول روز هستید، باید این مورد را بررسی کنید.»

سومین علامت نگران کننده‌ای که متخصص بیان کرد، تعریق شدید در طول شب بود. اگر با رختخواب خیس یا مرطوب از خواب بیدار می‌شوید، ممکن است به آن توجه نکرده باشید، اما این مورد را با پزشک عمومی خود چک کنید، به خصوص اگر تعریق شبانه با خستگی، کاهش وزن یا کبودی همراه باشد.

با توجه به داده‌های سرویس سلامت ملی بریتانیا، سایر علائم سرطان که می‌توانند در هر زمانی از روز ظاهر شود عبارتند از:

• درد قفسه سینه و تنگی نفس
• تغییر در عادات روده
• خونریزی غیرمعمول
• توده در بدن
• تغییر خال‌ها
• کاهش وزن بدون دلیل
• درد شکم یا کمر
• سوءهاضمه و سوزش سر دل
• خارش یا زردی پوست

شما می‌توانید با کاهش برخی عادات سبک زندگی مانند سیگار کشیدن، خطر ابتلا به سرطان را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

نتایج مرکز تحقیقات سرطان انگلستان گفته است که ترک سیگار «بزرگترین علت قابل پیشگیری سرطان در بریتانیا و در سراسر جهان» است.

این موسسه در وب سایت خود اعلام کرد: ارتباط بین سیگار کشیدن و سرطان بسیار واضح است. این امر باعث ایجاد حداقل ۱۵ نوع سرطان می‌شود، ازجمله دو مورد از شایع‌ترین آن‌ها که سرطان ریه و روده است.

کارشناسان افزودند که سیگار کشیدن در سطح مطمئن وجود ندارد.

آنان خاطرنشان کردند: مصرف الکل نیز باعث ایجاد هفت نوع سرطان از جمله سرطان سینه، دهان و روده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *