ژوئن 17, 2024


رئیس سازمان اورژانس کشور اقدامات انجام شده در طرح امداد نوروزی را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر جعفر میعادفر در همایش تجلیل از خادمان سلامت نوروزی گفت: در طرح سلامت نوروزی، از ۲۴ اسفند کار را آغاز کردیم و تا ۱۴ فروردین ماه خدمات خوبی از سوی اورژانس ارائه شد. در حوزه اورژانس بیمارستانی افزایش ۴۶ درصدی ورودی به بیمارستان‌ها را داشتیم؛ به طوری که ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر ورودی داشتیم که نسبت به سال قبل افزایشی ۴۶ درصدی داشته است.

وی با بیان اینکه در این ایام ۱۶۰ هزار عمل جراحی در بیمارستان‌ها انجام شد، افزود: ۳۵ درصد اعمال جراحی اورژانسی و ۶۵ درصد این عمل‌ها غیراورژانسی بود همچنین در ایام تعطیلات نوروزی ۴۷ پیوند عضو در بیمارستان‌ها انجام شد که ۲۶ پیوند قلب و ۲۱ پیوند کلیه بود.

میعادفر ادامه داد: در حوزه بهداشتی هم تلاش‌های خوبی انجام شد. در حوزه بیماری‌ها ۴۰۰ هزار مورد مراقبت‌های مرزی از سوی همکاران‌ حوزه بهداشت انجام شد و بیش از ۸۰۰۰ تست کرونا از افرادی که وارد کشور یا خارج می‌شدند، به عمل آوردند و ۵۱ مورد تست التور داشتند.

وی افزود: در عین حال بیش ۸۷۰۰ مورد بازدید داشتیم. ۴۰ هزار دز واکسن هاری تزریق شده، ۱۳۸ طغیان بیماری گزارش شد. در بخش سلامت محیط کار که فعالیت‌شان از اول اسفند ماه آغاز شد، نزدیک به یک میلیون بازدید از همه اماکن بهداشتی، رستوران‌ها اماکن اقامتی و  داشتند و ۲۰ هزار مورد به قوه قضائیه معرفی و ۳۴۰۰ مورد به علت عدم رعایت موارد بهداشتی پلمپ شدند همچنین ۷۰۰ تن مواد غذایی فاسدشدنی معدوم شد. بیش از ۱۷ هزار بازدید از هتل‌ها و مهمانسراها و ۲۵ هزار بازدید از مراکز بین راهی انجام شد.

میعادفر در ادامه گفت: در حوزه اورژانس پیش بیمارستانی ۳۰۰ هزار ماموریت در این ایام انجام دادیم که ۱۰ درصد در حوزه حوادث ترافیکی و ۱۶ درصد در ماموریت‌های غیرترافیکی ماموریت داشتیم. بر این اساس ۵۳ هزار ماموریت ترافیکی داشتیم که بیش از ۴۲ هزار مصدوم را به مراکز درمانی منتقل کردیم. به بیش از ۳۴۰۰ نفر از اتباع خارجی خدمات ارائه شد. ۱۷۷سورتی پرواز و امداد ضروری انجام شد. ۳۳۴۰ مورد خدمات‌رسانی در راهیان نور داشتیم.

رئیس سازمان اورژانس کشور اضافه کرد: بیشترین حوادث ترافیکی را در تهران، اصفهان، خراسان رضوی و فارس داشتیم. در بحث حوادث ویژه، چند حادثه تلخ در استان‌های شرقی کشور از خراسان رضوی، جنوبی و سیستان و بلوچستان داشتیم که در یک مورد ۱۲ فوتی ثبت شد.

وی با بیان اینکه سازمان انتقال خون ۱۰۰ هزار واحد خون در ایام تعطیل دریافت کرد، گفت: بیش از ۹۶ هزار کیسه خون برای بیمارستان‌ها توزیع کرد همچنین در همین ایام ۴۷ زلزله بالای ۴ ریشتر داشتیم که ۲۹۵ نفر مصدوم داشتیم و برای ۱۴ نفر جراحی انجام شد. در حوزه حوادث جوی چهار مورد فوتی داشتیم که در جیرفت سه نفر به علت سیل و در ایلام یک نفر به دلیل رعد و برق فوت کردند. ریزش سنگ را در جاده‌های شمالی کشور داشتیم که متأسفانه سه نفر از هموطنانمان در این حادثه فوت کردند و ۱۲ نفر مصدوم شدند.

رئیس سازمان اورژانس کشورافزود: خوشبختانه در زمینه غرق شدگی ۴۰ درصد و در حوزه مسمومیت با مونوکسید کربن در این ایام کاهش داشتیم. در طول ایام همکارانمان در شش تیم عملیاتی از ۶۰ دانشکده علوم پزشکی بازدید و ۲۳ هزار کیلومتر پیمایش زمینی را دانشگاه به دانشگاه و شهر به شهر طی کردند. حدود ۵۰۰ پایگاه نیز بازدید میدانی انجام شد.

میعادفر در پایان اظهارکرد: یک هفته بعد از امداد نوروزی خودمان را برای اربعین حسینی آماده کردیم. امسال سالی هم سخت‌تر و هم بانشاط‌تر داریم که مردم استقبال می‌کنند البته دمای هوا نسبت به سال قبل افزایش خواهد داشت. به وزیر بهداشت قول دادیم زیرساخت‌هایی را در استان‌های درگیر ایجاد کنیم که در مرز ریمدان اقدامات عملیاتی آغاز شده، مرکز درمانی در مرز مهران ۸۰ درصد پیشرفت کار داشته و خرداد ماه افتتاح می‌شود همچنین در مرز خسروی کلنگ کار در روزهای پایانی ۱۴۰۱ زده شد و در مرز تمرچین در حال رایزنی هستیم. در مرز چذابه امیدواریم تا قبل از اربعین مراکزمان افتتاح شود. در اربعین امسال سفر از مرزهای هشت گانه را خواهیم  داشت و احتمالا یک مرز دیگر هم اضافه خواهد شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *