ژوئن 16, 2024


ایسنا/قم رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه دفاع مقدس برای ما تبدیل به فرهنگ شده است، گفت: اگر فرهنگ دفاع مقدس به خوبی به نسل جدید ما منتقل شده بود، این قضایایی که سال گذشته شاهد آن بودیم اتفاق نمی‌افتاد.

آیت‌الله حسینی بوشهری، امروز ۳۱ شهریورماه در آیین رژه نیروهای مسلح در قم ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس، عنوان کرد: این هفته، یادآور ایثار، فداکاری‌ها و قهرمانی‌های نیروی‌های مسلح و ملت رشید ما است، پیامبر اکرم (ص) فرمودند: «مجاهدان در راه خدا فرماندهان اهل بهشت هستند».

وی افزود: در هشت سال دفاع مقدس، مجاهدان ما در برابر مشکلات و سختی‌هایی که در راه خدا به آن می‌رسیدند، احساس سستی نمی‌کردند و در مقابل دشمن احساس ضعف نمی‌کردند و هیچ گاه دست‌ها را در مقابل دشمن به عنوان تسلیم بلند نکردند؛ ویژگی خستگی ناپذیری، قدرت نمایی و تسلیم ناپذیری تمام شاخصه‌های قرآنی است که در دوران دفاع مقدس شاهد بودیم.

حسینی بوشهری گفت: ۴۳ سال است که از آغاز جنگ دشمن علیه انقلاب و ملت می‌گذرد، این‌ها تنها انقلاب را نشانه نگرفته بودند، بلکه جبهه‌ای متحد و متشکل از احزاب مختلف می‌خواستند عرصه را بر ملت ایران تنگ کنند اما آنچه خدا می‌خواهد با آنچه دشمنان خدا می‌خواهند فرسنگ‌ها فاصله دارد.

وی اضافه کرد: ما باید یاد و خاطره تمامی شهدا و امام راحل را گرامی بداریم، امام (ره) به ما عزت و شوکت داد و ملت ایران را از صفر به صد رساند و برای رهبر انقلاب (مدظله)، که اینگونه عزت‌مندانه کشور را سکان‌داری می‌کنند آرزوی سلامتی و موفقیت داریم.

رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد: امروز، روزی است که رییس‌جمهور ما در سازمان ملل عزتمندانه سخن می‌گوید و شجاعانه در مقابل دشمنان تصویر شهید سلیمانی را به دست می‌گیرد و یاد شهید سلیمانی را گرامی می‌دارد و او را بزرگ می‌شمارد.

وی ادامه داد: امروز که دشمنان ما هتاکانه به قرآن حمله کردند، در سازمان ملل رئیس‌جمهور ما قرآن را به دست می‌گیرد و بر آن بوسه می‌زند و آنجا عملا دادگاهی تشکیل می‌دهد که رئیس آن دادگاه رئیس‌جمهور ملت ایران است، این‌ها از نتایج دوران دفاع مقدس ما است.

حسینی بوشهری تصریح کرد: کسانی که گفتند خدا را قبول داریم اما به این بسنده نکردند بلکه در این راه پایداری و استقامت نشان دادند، خدای متعال می‌فرماید این افراد نسبت به آینده نگران نباشند و نسبت به گذشته نیز خوف نداشته باشند، “و لاخوف علیهم و لاهم یحزنون” به همین معناست.

خطیب جمعه قم تصریح کرد: دفاع مقدس، یک حادثه کوچک نبود، که یادواره آن را تنها چند سال برگزار کنیم و به پایان برسد، پرونده دفاع مقدس باید برای همیشه گشوده بماند و پایان‌پذیر نیست، دفاع برای انقلاب و جامعه امروز تبدیل به یک فرهنگ شده است.

وی گفت: رهبر ما بارها فرمودند یاد و خاطره دفاع مقدس را مستندسازی کنید تا نسلی که آن دوران را ندیده‌اند، بدانند که حتی زنان شجاع ما زینب گونه وارد میدان شدند، مردان ما اسیر شدند ولی دست از مقاومت برنداشتند و افتخار آفرین شدند.

حسینی بوشهری اظهار کرد: لازم است به بهانه بزرگداشت دفاع مقدس، تجربه عزیزانمان در دوران دفاع مقدس، تاکتیک‌ها و تجربه‌های آنان را به تمامی نیروی مسلحمان منتقل کنیم.

وی افزود: دفاع مقدس برای ما تبدیل به فرهنگ شده است که شامل ایثار، فداکاری، جوانمردی و مردانگی است که نباید فراموش شود.

حسینی بوشهری گفت: اگر فرهنگ دفاع مقدس به خوبی به نسل جدید ما منتقل شده بود، این قضایایی که سال گذشته شاهد آن بودیم  اتفاق نمی‌افتاد، ما باید به نسل جوان می‌گفتیم که این انقلاب با چه خون دل‌ها به دست آمده است و نگه داشته‌ایم تا جوان ما قدرشناس باشد و گوش به سخنان آن بیگانه‌ای که خود را دلسوزتر از مادر معرفی می‌کنند، نسپارند و پای انقلاب بمانند.

وی تاکید کرد: ما نیاز داریم ویژگی‌های رزمندگان و اخلاص شهیدان را به جوانان یادآوری کنیم، به فرمایش امام راحل، رزمندگان ما ره صد ساله را یک شبه طی کردند، عارفانی بودند در میدان رزم که مناجات شبانه آن‌ها، عشق و دلدادگی آن‌ها زبانزد بود و راهی را پیمودند که عارفان در سال‌های متمادی به آن رسیدند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *