ژوئن 16, 2024


ایسنا/قزوین مسئول بیماری غیرواگیر مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین گفت: به مناسبت روز جهانی فشار خون، ایستگاه ارزیابی خطر سکته قلبی و مغزی در این مرکز دایر شده است و شهروندان می‌توانند برای بررسی سلامت خود به مرکز بهداشت شهید بلندیان قزوین مراجعه کنند.

دکتر لیلا مسگری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: خدمت خطرسنجی با هدف شناسایی بیماران و ارزیابی سطح خطر سکته‌های قلبی و مغزی از امروز تا ۱۰ سال آینده و با اصلاح شیوه زندگی بر مبنای تغذیه سالم، تحرک بدنی، کنترل بیماری‌ها و عدم مصرف دخانیات برای افراد بالای ۳۰ سال صورت می‌گیرد.

 وی با بیان اینکه فشار خون یکی از مهمترین عوامل بروز سکته قلبی و مغزی است، تصریح کرد: تن سنجی، اندازه‌گیری فشارخون و نمونه‌گیری خون و همچنین آموزش‌های مربوط به تغذیه سالم از اقدامات این ایستگاه است.

این مسئول ادامه داد: متأسفانه مهم‌ترین عامل مرگ و میر در دنیا و همچنین درکشور و به تبع استان قزوین، فشارخون بالا و سکته‌های قلبی و مغزی ناشی از آن است. لذا شناسایی و مراقبت دیابت و فشارخون بالا، اختلال چربی‌های خون و چاقی کلید دستیابی به هدف کاهش مرگ‌ومیر ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است.

وی بیان کرد: فشار خون بالا معمولاً با علائمی چون سردرد، تهوع و استفراغ همراه است که توصیه می‌شود افراد مستعد به فشارخون و همچنین دیابت، علائم بیماری خود را بشناسند.

مسگری در پایان خاطرنشان کرد: فشار خون حداکثر (سیستول) نرمال، نباید بالاتر از ۱۲۰ و فشار خون حداقل (دیاستول) نرمال، نباید بالاتر از ۸۰ باشد. اگر فشار خون سیستول بالاتر از ۱۸۰ و فشار خون دیاستول بالاتر از ۱۱۰ باشد، فرد در حالت اورژانسی قرار دارد و لازم است که به مراکز درمانی مراجعه کند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *