ژوئن 24, 2024

ایسنا/مازندران عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل از تاثیر اصلاح سبک زندگی در افزایش قدرت باروری زوجین خبر داد و گفت: خواب منظم و رژیم غذایی مناسب از مهترین مولفه‌های کیفیت زندگی است.

 دکتر گرجی یکی از عوامل موثر در قدرت باروری زوجین را کیفیت سطح زندگی خواند و گفت: امروزه در مطالعات متعدد بر تاثیر سبک زندگی افراد در ارتقاء قدرت باروری و سلامت مادر و جنین  طی دوران بارداری تاکید بسیار می شود.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل، این متخصص طب سنتی ایرانی دانشگاه علوم پزشکی بابل با بیان اینکه، در منابع معتبر و مکتوب طب ایرانی نیز بر اهمیت کیفیت سبک زندگی افراد بر میزان باروری و سلامت فیزیکی بسیار تاکید می‌شود، افزود: بهداشت خواب، داشتن خواب مناسب شبانه، پرهیز از دیر خوابیدن و داشتن نشاط صبحگاهی علاوه بر اینکه باعث سلامتی و نشاط روزمره افراد خواهد شد در تنظیم ترشح هورمون‌ ها، سیستم ایمنی و  قدرت بدن هم تاثیرات بسیاری دارد.

وی توصیه کرد که تا حد امکان از بی‌خوابی شبانه و خواب طولانی طی روز پرهیز شود. همچنین رژیم غذایی نامناسب، مصرف فست فودها و رژیم‌های غذایی پرچرب همراه با قند و کربوهیدرات بسیار بالا، به ویژه در افراد مبتلا به چاقی و اضافه وزن، می‌تواند قدرت باروری را در زوجین کاهش داده و منجر به افزایش پیامدهای نامطلوب بارداری در مادر و جنین شود. 

اصلاح سبک زندگی منجر به بهبود قدرت باروری زوجین می‌شود

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل تصریح کرد: فیبر و سبزیجات در رژیم غذایی، میوه‌های مناسب فصل برای دوران بارداری (سیب، گلابی، به، انار) و خشکبار مناسب (مویز، توت خشک و انجیر) می‏‌توانند به عنوان جایگزین تنقلات صنعتی استفاده شوند.

وی با اشاره به اینکه داشتن فعالیت فیزیکی و جسمانی پیش و حین دوران بارداری بسیار حائز اهمیت است، اظهار داشت: متاسفانه امروزه به‌دلیل زندگی صنعتی که اکثر افراد مبتلا هستند میزان فعالیت فیزیکی بسیار محدود شده است.

رئیس دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی بابل بیان کرد: افراد در طی روز حداقل ۳۰ الی ۶۰ دقیقه فعالیت ورزشی به‌ویژه ورزش‌هایی مثل پیاده‌روی، شنا، یوگا و حرکت‌های کششی داشته باشند که علاوه بر تقویت و بهبود جریان سیستم قلبی-عروقی بدن، باعث تقویت و افزایش قدرت عضلات کف لگن در مادر شده تا بارداری و زایمان راحت‌تری را تجربه کنند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *