دسامبر 6, 2023


رییس اورژانس کشور از برپایی ۱۰ بیمارستان صحرایی در مرزهای اربعین خبر داد و گفت: حدود ۱۲ بالگرد و هواپیما برای انتقال هوایی مصدومین و بیماران پیش بینی شده و بیش از ۳۷۰ آمبولانس در مسیر حرکت تا نقطه صفر مرزی استقرار یافته است.

به گزارش ایسنا، دکتر میعادفر در ادامه گفت: طبق برنامه، از ۲۷ مرداد عملیات استقرار کمیته ها در مرزهای هشت گانه آغاز شده است. دو مرز میرجاوه و ریمدان مرزهای ورودی هستند که زائران افغانستانی و پاکستانی وارد کشور می شود و با توجه به سطح پایین مسائل بهداشتی در آن کشورها تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم تا زائران ورودی به صورت کامل از نظر پزشکی مورد ارزیابی قرار گرفته و واکسیناسیون برای آنها انجام شود. در طول مسیر تا مرزهای جنوبی کشور نیز تیم‌های بهداشتی و اورژانس مستقر هستند تا بتوانند خدمات ارائه دهند.

وی ادامه داد: دو مرز شمالی آب و هوای خنک تری نسبت به مرزهای جنوبی دارند و برای کسانی که تحمل گرما برایشان سخت است، می توانند از این مرزها استفاده نمایند. زیرساختهای درمانی برای این مرزها در نظر گرفته شده است.

میعادفر با اشاره به به کارگیری بیشترین توان عملیاتی در مرزهای مهران، شلمچه، چذابه و خسروی با توجه به تعداد بالای زائران اظهار کرد: با توجه به حرکت زائران به مرز، تیمها افرایش یافته و از ششم شهریور با صد درصد توان عملیاتی حضور خواهیم داشت.

وی از برپایی ۱۰ بیمارستان صحرایی در این مرزها خبر داد و گفت: امسال زیرساختهای ثابتی در مرزهای مهران، چذابه و خسروی آماده شده چرا که با توجه به بالا بودن دمای هوا استفاده از زیرساخت چادر چندان امکان پذیر نبود. همچنین حدود ۱۲ بالگرد و هواپیما برای انتقال هوایی مصدومین و بیماران پیش بینی شده و بیش از ۳۷۰ دستگاه آمبولانس در مسیر حرکت تا نقطه صفر مرزی استقرار یافته است.

رئیس کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین که در رادیو صحبت می کرد در ادامه اظهار کرد: نقش این کمیته تا نقطه صفر مرزی است و در کشور عراق مدیریت بهداشت و درمان بر عهده نیروهای جمعیت هلال احمر است که نیروهای تخصصی آن از دانشگاه های علوم پزشکی تامین می شود.

میعادفر همچنین با بیان اینکه زائران پاکستانی و افغانستانی مشکوک به بیماری اجازه ورود نخواهند داشت خاطرنشان کرد: اگر بیماران کرونایی در داخل شناسایی شود کارهای درمان را در محل زندگی زائر پیگیری می کنند. تمام اقدامات انجام شده براساس پروتکلهای درمانی است.

وی در مورد نگرانی ها در مورد بیماری در کشور مقصد ضمن تاکید بر لزوم رعایت نکات بهداشتی از سوی زائران کفت: در بازگشت نیز تمام کسانی که وارد کشور می شوند رصد شده و بیماران شناسایی شده و اقدامات درمانی برای آنها انجام می شود. هر چه پیشگیری بیشتری صورت گیرد هزینه کمتری برای درمان پرداخت خواهد شد.

دو برابر شدن پایگاه های هلال احمر برای خدمت رسانی به زائران اربعین

 همچنین اوحدی سخنگوی جمعیت هلال احمر نیز گفت: این روزها و شب ها همه مشتاقان زیارت ابا عبدالله الحسین علیه السلام در تلاش هستند تا خود را آماده این مراسم کنند.

وی افزود: ستاد مرکزی اربعین با حضور بیش از ۲۶ دستگاه مصوبات بسیار خوبی داشتند و هماهنگی های لازم را انجام دادند. امسال با توجه به گرمی هوا باید توجه به حوزه خدمات درمانی را بیشتر کنیم.

اوحدی تصریح کرد: اگر جمعیت هلال احمر و وزارت بهداشت بخواهند به ظرفیت خود اتکا کنند نه فقط دولت عراق و دولت ما بلکه هیچ دولتی نمی تواند چنین خدماتی را به بیش از بیست میلیون زائر اربعین ارائه دهند. این ظرفیت عظیم مردمی است که ما باید پشتیبانی و نظارت کنیم و با به کارگیری این ظرفیت کیفیت خدمات را بالا ببریم.

سخنگوی جمعیت هلال احمر اظهار کرد: اولین نکته ای که امسال جمعیت هلال‌ احمر بر آن تأکید می کند تقویت روحیه مردمی و مشارکت پذیری است که به طور عام مردم و به صورت ساختاری موکب ها هستند. سامانه ای در جمعیت هلال احمر در نظر گرفته شده تا پزشکانی که می خواهند همکاری کنند و جمعیت هلال احمر در شهرستان ها آماده پذیرش ورود مردم و همکاری آنها هستند.

اوحدی گفت: امسال ما ۸۲ پایگاه یعنی حدود دو برابر سال گذشته در نظر گرفتیم. سال گذشته ما بین هر ۱۵۰ عمود یک پایگاه داشتیم امسال بین هر ۷۰ عمود پایگاه خواهیم داشت که حدود سه کیلومتر از مسیر است.

وی افزود: در کنار این درمانگاه ها ظرفیت مردمی با ارائه خدمات در موکب ها توسط پزشکان به زائران کمک می کنند. هر موکب داری خدمات درمانی با خود دارد در صورت کمبود تجهیزات می تواند به پایگاه های هلال احمر مراجعه کرده و درخواست یاری کند.

اوحدی گفت: حدود هشتاد درصد از چهار هزار نفر کادر درمانی که امسال اعزام می شوند نیروهای مردمی و پزشکان داوطلبی هستند که در سامانه ثبت نام کردند و در اولین گروه پروازی وارد کشور عراق شدند.

وی مطرح کرد: مسئولیت ارائه خدمات در کشور با وزارت بهداشت است این مسئولیت در خارج از کشور با هلال احمر است. ما در کنار شش قرارگاه مانند نجف و کربلا قرارگاهی را با عنوان قرارگاه رصد مدیریت بحران تعریف کردیم که مسئولیت نظارت دارد تا کمبود ها را شناسایی و اقدام کند.

اوحدی گفت: امسال وضعیت دما خاص است دمای هوا در کربلا در زیر آفتاب ۵۴ درجه است ما تا ده سال دیگر همین وضعیت را داریم. امسال ۸۰ آمبولانس و هشت اتوبوس آمبولانس را در مسیر مستقر می کنیم و در آخر از مردم و دولت عراق بابت نهایت همکاری تشکر می کنیم.

گسترش پایگاه‌های جمعیت هلال احمر در شهرهای نجف و کربلا و مرزها

سردار مصطفی قاسمی رئیس قرارگاه مرکزی جمعیت هلال احمر در عراق نیز بااشاره به گسترش پایگاه‌های جمعیت هلال احمر برای ارایه خدمات به زائران، گفت: امسال با تدبیر رئیس جمعیت هلال احمر فعالیت هلال احمر با توجه به شرایط جوی منسجم تر بوده و از بخش های مردمی هم استفاده شده است.

وی افزود: ما شهرهایی مانند نجف، کربلا، کاظمین و سامرا و بلد و مرزها را از باشماق تا شلمچه پوشش دادیم. در داخل عراق نیز قرارگاه های نجف اشرف، کربلا، کاظمین، سامرا و قرارگاه مرزی تحت نظارت مستقیم ریاست جمعیت هلال احمر است.

رئیس قرارگاه مرکزی جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: پزشکان و متخصصان در این مجموعه خدمت می کنند و بخش درمان در سه سطح وجود دارد. از بیمارستان های مختلف برای جراحی استفاده می کنیم هماهنگی های بین هلال احمر دو کشور و ستاد اربعین انجام شده و امیدواریم بتوانیم به بهترین شکل ممکن به زائران ابا عبدالله الحسین علیه السلام خدمت کنیم.

قاسمی مطرح کرد: این حرکت مردمی است پایگاه ها از استان ها آمدند و ۲۰۰ پزشک طبیب الدوار داریم که برای اولین بار در بین راه حضور دارند. ۲۷  پایگاه هم از نجف تا کربلا به صورت ثابت در طریق الحسین علیه‌ السلام خدمت می کنند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *