آوریل 12, 2024


ایسنا/خوزستان رئیس بیمارستان شهید بقایی ۲ اهواز از ورود اولین و تنها داروی تزریقی زیر جلدی برای پیشگیری از خونریزی در بیماران مبتلا به هموفیلی A  به استان خوزستان خبر داد.

دکتر بیژن کیخایی با اعلام این خبر گفت: هموفیلی A یک اختلال خونریزی دهنده نادر و ارثی مرتبط با کروموزوم X است که با کمبود فعالیت فاکتور انعقادی ۸ (FVIII) شناخته می‌شود.

به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: این بیماری شدت‌های متفاوت دارد که در اشکال شدید خونریزی، خود به خود و مکرر یا با خونریزی‌های طولانی‌ متعاقب تروما همراه است؛ خونریزی‌های مکرر به خصوص در مفاصل رخ می‌دهد و به ویژه در کودکان منجر به افت کیفیت زندگی و در نهایت در بسیاری از موارد موجب معلولیت‌های متعدد می‌شود.

وی افزود: داروی Emicizumab یک مونوکلونال آنتی بادی است (فاکتور انعقادی نیست) که به هر دو عامل انعقاد فعال IX و فاکتور X متصل می شود و واسطه فعال شدن دومی است (دور زدن فاکتور هشت). این معمولاً عملکرد فاکتور انعقادی VIII است که در بیماران هموفیلی A وجود ندارد.

رئیس بیمارستان شهید بقایی ۲ اهواز گفت: حسن داروی Emicizumab طول عمر بالای دارو در بدن به بیماران و تزریق زیر جلدی است که به بیمار این انتخاب را خواهد داد تا به جای تزریق مکرر و متعدد هفتگی در پیشگیری از خونریزی، طبق نظر پزشک معالج بازه‎‌های زمانی تزریق را از هفته‌ای یک‌بار تا هر چهار هفته یک‌بار تنظیم کنند.

دکتر کیخایی در پایان گفت: این دارو اولین و تنها داروی تزریقی در مرکز آموزشی درمانی شهید بقایی ۲ است که برای بیمار ۹ ساله مبتلا به هموفیلی، استفاده و بیمار پس از دریافت دارو با حال عمومی خوب بدون نیاز به بستری مرخص شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *