ژوئن 17, 2024


ایسنا/همدان استاندار همدان گفت: در کشت گلخانه‌ای کنترل سموم محور کار قرار گرفته تا سلامت هم‌استانی‌ها در اولویت باشد.

علیرضا قاسمی‌فرزاد پنجشنبه ۱۸ خرداد در همایش روز جهانی ایمنی غذا در دانشگاه علوم پزشکی همدان، با تأکید بر اینکه قطار تولید در استان با سرعت مطلوبی در حال حرکت است، اظهار کرد: در حوزه صنعت توجه به تولید و محصولات دانش‌بنیان متمرکز شده است و فرآوری محصولات کشاورزی با چند رویکرد خاص دنبال شده که هم در تحقق شعار سال و هم در توسعه همه جانبه استان گام‌های بزرگی محسوب می‌شوند. 

وی افزود: اصلاح الگوی کشت به عنوان نخستین استان مجری این رویکرد، در ۱۰۰۰ هکتار از اراضی قهاوند و فامنین اجرایی شد و کشت گلخانه‌ای در این راستا اشاعه پیدا کرد که اقدامات مؤثری در مدیریت مصرف آب استان به شمار می‌روند.

استاندار همدان ادامه داد: در کشت گلخانه‌ای کنترل سموم محور کار قرار گرفته تا سلامت هم‌استانی‌ها در اولویت باشد همچنین در موضوع صادرات با توجه به استانداردهای بین‌المللی اقدامات مؤثری نظیر صدور گواهی سلامت صورت گرفته تا توجه بیشتری در این حوزه انجام شود و بیش از پیش رونق تولید و صادرات را در استان همدان شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه سلامت مواد غذایی در استان با تقویت الگوهای نظارتی و فعالیت کارگروه سلامت و امنیت غذایی در دستور کار قرار گرفته است، تصریح کرد: توجه ویژه به مسأله سلامت و ایمنی غذایی در سلامت جامعه بسیار مهم و اثرگذار است، از این رو در بخش‌های مختلفی از جمله سلامت محور کردن تولیدات کشاورزی و تأمین سلامت نان در دستور کار قرار گرفته است.

قاسمی‌فرزاد خاطرنشان کرد: کارگروه سلامت و امنیت غذایی با تأکیدات دانشگاه علوم پزشکی همدان در حوزه های مختلف سلامت فعالیت خود را با همکاری دیگر دستگاه‌های اجرایی استان از سر گرفته و برنامه‌ریزی‌های مهمی در این زمینه انجام شده است.

وی افزود: سبوس‌گیری و بهداشت آرد در کارگروه سلامت و امنیت غذایی مطرح و بررسی شده و با توجه به اینکه نانوایی‌ها یکی از محورهای مهم حوزه‌های سلامت هستند، مستلزم کنترل و نظارت تخصصی دانشگاه علوم پزشکی و همراهی اداره‌کل صمت است. 

استاندار همدان با اشاره به اینکه استاندارد استفاده از نمک و دیگر افزودنی‌ها در نان باید تحت کنترل باشد، گفت: در این راستا نظارت بر نانوایی‌ها و سیلوهای گندم با جدیت در دستور کار قرار گرفته است.

 مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان همدان نیز با بیان اینکه استان همدان در عرصه‌های مختلف به سرعت در حال توسعه است، اظهار کرد: مواد غذایی و تجهیزات پزشکی از جمله محورهای رونق و توسعه است اما امروز از استان همدان به عنوان قطب تولید دارو در غرب کشور نیز یاد می‌شود.

احمد شانیان ادامه داد: وفاق دستگاه‌های اجرایی استان در پیشبرد فضای اقتصادی و توسعه استان اثرگذار است که از جمله آثار آن می توان به رونق اقتصادی و صنعتی در شهرستانی مثل کبودراهنگ اشاره کرد که سال‌ها با کمبود آب مواجه بود اما حالا با تأمین پساب، رونق صنعتی ایجاد کرده است. 

وی بیان کرد: امید است بتوانیم به عنوان سرمایه‌گذاری در حوزه غذا و تجهیزات پزشکی یک پنجره اقتصادی جدید ایجاد کنیم چراکه امروز برای هر سرمایه‌گذار یک طرح مطالعاتی با مزایای تعریف‌شده داریم و توسعه اقتصادی استان از هر سو در حال گسترش است.

مدیرکل صمت استان همدان ادامه داد: با طرح مطالعاتی انجام شده، یکی از ظرفیت‌های خاص توسعه استان، دارو شناخته شده و اتفاقات خوبی در این زمینه رقم خورده که افتتاح شرکت‌های جدید دارویی و تولیدکننده تجهیزات پزشکی از آن جمله است. 

وی تبیین کرد: سال گذشته ۲۶ درصد رشد در صدور پروانه بهره‌برداری داشتیم و امسال رشد بالاتری پیش‌بینی شده است و محوریت شعار سال در این راستا مدنظر قرار گرفته چراکه استان همدان از ظرفیت بالایی در حوزه سلامت برخوردار است و شاخص علمی این استان یعنی بوعلی‌سینا در اعتبار و برندسازی این حوزه تأثیر مهمی دارد.

شانیان در پایان تأکید کرد: امید است با توفیقات به دست آمده دورنمای فعال و پرباری از تجارت و تولید و صادرات در حوزه سلامت استان شاهد باشیم و پویایی و رشد بیشتری در این زمینه ببینیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *