آوریل 22, 2024
از آمادگی جهاد دانشگاهی برای تعامل با پزشکان تا ریز درشت بزرگ‌ترین بانک خون بندناف خاورمیانه


ایسنا/قم نشست صمیمی ماماها، پزشکان و متخصصین زنان و زایمان در قم برگزار شد.

نشست صمیمی ماماها، پزشکان و متخصصین زنان و زایمان با محوریت سلول‌های بنیادی خون بندناف و کاربردهای بالینی آن با سخنرانی دکتر محمد حیدری رئیس جهاد دانشگاهی استان قم و دکتر مرتضی ضرابی مدیرعامل بانک خون بندناف رویان و با حضور سیدمهدی قریشی معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری قم در تالار ونوس برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در ابتدای این نشست، پس از قرائت آیاتی از قرآن کریم، دکتر محمد حیدری رئیس جهاد دانشگاهی استان قم ضمن عرض خیر مقدم، دقایقی به ایراد سخن پرداخت.

سلول‌های بنیادی برای مردم آرامش آفرین هستند/آمادگی جهاد دانشگاهی برای تعامل با متخصصان و پزشکان
 
رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان قم گفت: اگر مردم بدانند در صورت بروز مشکلات و بیماری‌هایی در آینده می‌توانند با استفاده از ظرفیت سلول‌های بنیادی این مشکل و بیماری را برطرف کنند، قطعا با آرامش بیش‌تری زندگی خواهند کرد.
 
دکتر محمد حیدری اظهار کرد: جهاد دانشگاهی استان قم آمادگی کامل برای تعامل با متخصصان و پزشکان دارد.
 
وی با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی یک نهاد عمومی غیر دولتی است، مطرح کرد: این نهاد نه وابستگی به دولت دارد و نه خصوصی است بلکه یک نهاد مستقل و فعال در عرصه‌های مختلف ازجمله فرهنگی، علمی، اقتصادی و اشتغال است.
 
رئیس جهاد دانشگاهی استان قم از ورود جهاد دانشگاهی به بخش درمان ناباروری یاد کرد و گفت: پیش از این فعالیت موفقیت آمیز شاهد بروز مشکلات مختلف ازجمله خروج ارز، افزایش ناامیدی و بعضا تهاجم فرهنگی بودیم.
 
وی با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی توانسته است هزینه‌های درمان ناباروری در کشور را کاهش دهد، عنوان کرد: در بسیاری از مراکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی کشور بعضا بیمارانی از سایر کشورها نیز ورود پیدا می‌کنند و مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری جهاد دانشگاهی استان قم نیز از جمله مراکز درمانی است که مورد اعتماد مراجعه کنندگان خارجی است و برای معالجه ناباروری به این مرکز مراجعه می کنند.
 
دکتر حیدری با بیان اینکه پروژه‌های مختلفی درحال انجام است، خاطرنشان کرد: ضریب موفقیت درمان ناباروری استان همانند کشورهای توسعه یافته است و حدود ۴۰ درصد بیماران مراجعه کننده به این مرکز غیربومی هستند.
 
وی با اشاره به اینکه نیروی انسانی متخصص اصلی‌ترین فاکتور در سلامت است، تصریح کرد: بحث سلول‌های بنیادی یک موضوع تاثیرگذار در آینده سلامت کشور و سایر کشورهای توسعه یافته است.
 
رئیس جهاد دانشگاهی استان قم با بیان اینکه سلول‌های بنیادی می‌تواند برای اهالی جامعه آرامش آفرین باشد، یادآور شد: اگر مردم بدانند در صورت بروز مشکلات و بیماری‌هایی در آینده می‌توانند با استفاده از ظرفیت سلول‌های بنیادی این مشکل و بیماری را برطرف کنند، قطعا با آرامش بیش‌تری زندگی خواهند کرد.
 
وی با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی تامین آرامش مردم را دنبال می‌کند، بیان کرد: در استان قم با افزایش ظرفیت‌های اتاق‌های عمل و تجهیز بیش‌تر آن‌ها به دنبال افزایش خدمت‌رسانی به مردم هستیم.

همچنین دکتر مرتضی ضرابی در این نشست همکاری کادر درمان با بانک خون بند ناف را مغتنم شمرد و گفت: هدف از برگزاری این نشست گرامیداشت و ارج نهادن به خدمات پزشکان متعهدی است که در کنار حفظ سلامتی بارداری و زایمان مادران تضمین سلامت آینده خانواده ها را نیز وظیفه خود می دانند.
 
ضرابی به تشریح انواع سلول‌های بنیادی پرداخت و گفت: انواع سلول‌های بنیادی به دو گروه خون‌ساز و مزانشیمی تقسیم می‌شوند.
 
وی با اشاره به اینکه سلول‌های خون‌ساز در خون محیطی، مغز استخوان و خون بند ناف وجود دارند، مطرح کرد: سلول‌های غیر خون‌ساز نیز در بافت بندناف، مغز استخوان، بافت چربی و پالپ دندان وجود دارند.
 
مدیرعامل بانک خون بندناف رویان از منابع سلول‌های بنیادی خون‌ساز یاد کرد و گفت: مغز استخوان معمول‌ترین منبع است که پزشکان حدود ۴۰ سال است که سلول‌های آن‌ را با موفقیت پیوند می‌کنند.
 
وی با بیان اینکه خون محیطی از دیگر منابع سلول‌های بنیادی خون‌ساز است، عنوان کرد: با تحریک مغز استخوان و مهاجرت سلول‌های بنیادی خون‌ساز به خون محیطی می‌توان سلول‌های بنیادی را برداشت کرد.
 
ضرابی با اشاره به اینکه خون بندناف نیز دیگر منبع سلول‌های بنیادی خون‌ساز است که می‌توان بلافاصله پس از تولد آن را جمع آوری کرد، خاطرنشان کرد: حجم خون موجود در بند ناف و جفت حدود ۸۰ تا ۲۰۰ میلی لیتر است.
 
وی به معرفی بانک خون بند ناف رویان پرداخت و گفت: بانک خصوصی یا خانوادگی خون بند ناف از سال ۱۳۸۴ تاسیس و تاکنون حدود ۱۸۵ هزار نمونه در آن ذخیره شده است.
 
مدیرعامل بانک خون بندناف رویان اضافه کرد: بانک عمومی نیز در سال ۱۳۸۷ تاسیس شد و تاکنون موفق به ذخیره‌سازی ۵ هزار و ۱۰۰ نمونه شده است.
 
وی با بیان اینکه این بانک خون بندناف با ذخیره‌سازی ۱۸۵ هزار نمونه خون بندناف در کشور توانسته به بزرگ‌ترین بانک خون بندناف در خاورمیانه تبدیل شود، تصریح کرد: جمع‌آوری نمونه از سایر کشورها ازجمله ترکیه، ترکمنستان، رومانی، عراق، افغانستان، اردن، نروژ، کانادا، انگلستان، امارات و عمان از دیگر دستاوردهای این بانک خون بندناف است.
 
ضرابی با اشاره به اینکه این بانک خون بندناف ۴۵ دفتر نمایندگی در سراسر کشور دارد، یادآور شد: ۱۲۰ بانک خون بندناف عمومی در دنیا وجود دارد که در آن‌ها ۸۰۰ هزار نمونه ذخیره شده است.
 
وی افزود: همچنین ۲۵۰ بانک خون بندناف خانوادگی در دنیا وجود دارد که تاکنون حدود ۷ میلیون نمونه در آن‌ها ذخیره شده است.
 
مدیرعامل بانک خون بندناف رویان با بیان کاربرد سلولهای بنیادی خون بند ناف، ابراز کرد: این سلول‌های بنیادی پتانسیل درمان بیش از ۸۰ بیماری خونی و غیر خونی را دارند.
 
وی ادامه داد: در حال حاضر بیش‌ترین کاربرد این سلول‌ها در درمان بیماری‌های خونی شامل تالاسمی، انواع سرطان خون، بیماری نقص سیستم ایمنی و کم‌خونی‌های مادرزادی بوده است.
 
ضرابی با اشاره به کارآزمایی‌های بالینی با استفاده از سلول‌های بنیادی بندناف، بیان کرد: انجام بیش از ۴۰۰ کارآزمایی بالینی در دنیا برای بیماری‌های اطفال و بالغین شامل فلج مغزی (cp)، اوتیسم، ناهنجاری قلبی نوزادان، SMA، آسفکسی، دیابت، سکته مغزی، آلزایمر، ام اس، پارکینسون، انفارکتوس قلبی، آرتروز، صدمات نخاعی و آرتریت روماتویید از دیگر اقدامات این بانک خون است.
 
وی اضافه کرد: همچنین بزرگ‌ترین طرح تحقیقاتی در تاریخ کشورمان برای کودکان مبتلا به فلج مغزی با استفاده از سلول‌های بنیادی بندناف و خون بند ناف با همکاری مرکز طبی کودکان و ستاد سلول‌های بنیادی برای ۱۲۰ کودک ۴ تا ۱۴ سال انجام شده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *