ژوئن 24, 2024


اردوغان اعلام کرد که روسیه از تمدید قرارداد غلات و کود در دریای سیاه تا دو ماه دیگر حمایت کرده است. مسکو اعلام کرده بود از آنجا که غرب به تعهدات خود عمل نکرده، این قرارداد روز پنجشنبه ملغی می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از آرتی،‌ رجب طیب  اردوغان،‌رئیس جمهور ترکیه  در یک سخنرانی در مقر حزب خود گفت: ابتکار دریای سیاه ۶۰ روز دیگر ادامه خواهد داشت

او از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به خاطر حمایت از طرح ترکیه برای تمدید توافق غلات تشکر کرد و قول داد آنکارا هر کاری را که بتواند برای اجرای کامل آن انجام دهد.

ابتکار دریای سیاه با میانجیگری سازمان ملل و ترکیه در ژوئیه گذشته به اوکراین اجازه ارسال حدود ۳۰ میلیون تن ذرت، گندم، سویا و سایر غلات را داده است. به عنوان بخشی از همان بسته، قرار بود سازمان ملل متحد صادرات غلات و کود روسیه را رفع انسداد کند. با این حال، مسکو می گوید که این هرگز اتفاق نیفتاد.

وزارت خارجه روسیه بلافاصله سخنان اردوغان را تایید کرد. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که “انحرافات در اجرای قرارداد غلات باید هر چه سریعتر اصلاح شود.”

هفته گذشته، سرگئی ورشینین، معاون وزیر امور خارجه روسیه برای مذاکره در مورد تمدید توافق غلات به استانبول رفت، اما این سفر بدون نتیجه بود. او به خبرنگاران گفت که این معامله “تمام” شده است، مگر اینکه روسیه تا پنجشنبه تضمین های محکمی در رابطه با صادرات خود دریافت کند و نگرانی‌های مسکو برطرف شود.

در حالی که واشنگتن و اتحادیه اروپا اصرار دارند که هرگز غلات و کود روسیه را تحریم نکردند، آنها همه کشتی‌های روسیه را تحریم کردند و دسترسی آنها به خدمات بیمه را غیرممکن کردند و در عمل مانع از صادرات شدند.

به گفته گنادی گاتیلوف، نماینده این کشور در هیات سازمان ملل در ژنو، مسکو خواهان لغو این تحریم ها است. روسیه همچنین به دنبال حذف تحریم های مالی ارائه دهندگان کود، اتصال مجدد بانک کشاورزی روسیه (Rosselkhozbank) به سیستم پرداخت سوئیفت بین المللی و اوکراین برای بازگشایی خط لوله آمونیاک Togliatti-Odessa بود.

اردوغان نگفت که آیا هیچ یک از این شرایط برآورده شده است یا خیر. مقامات روسی بارها خاطرنشان کرده‌اند که تنها بخشی از توافق مربوط به اوکراین رعایت می‌شود. ابتکار دریای سیاه قرار بود قیمت‌های جهانی غذا را تثبیت کند و به کشورهای آفریقایی و بخش‌هایی از آسیا که به واردات وابسته هستند کمک کند تا نیازهای خود را برآورده کنند.  بیشتر صادرات غلات اوکراین در واقع به علوفه حیوانات در کشورهای ثروتمند غربی ختم شد. یک تحقیق در ماه فوریه توسط یک رسانه اتریشی نشان داد که تقریباً نیمی از ذرت و گندم صادراتی به اتحادیه اروپا به تولیدکنندگان ژامبون معروف اسپانیایی برای تغذیه خوک‌هایشان می‌رفت.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *