آوریل 13, 2024

با ادامه روند ادغام بیشتر، یک ادغام بزرگ بین کروگر و آلبرتسونز در این ماه اعلام شد که می تواند عواقب بزرگی برای خرید مواد غذایی در سوپرمارکت های آمریکایی داشته باشد.

این معامله نزدیک به 25 میلیارد دلار است که یکی از بزرگترین معاملات در تاریخ خرده فروشی است. این ادغام برای سال 2024 برنامه ریزی شده است و پنجمین و دهمین عملیات بزرگ خواربار فروشی را با ده ها زنجیره زنجیره ای از جمله Safeway، Vons، Harris Teeter و Fred Meyer ترکیب می کند. سال گذشته بین این دو، این فروشگاه‌های مواد غذایی به 85 میلیون خانوار رسید که مجموعاً 43 میلیارد دلار فروش داشت.

این ادغام روند ادغام در سیستم غذایی را ادامه خواهد داد. امروزه، پنج خرده فروش برتر مواد غذایی – Walmart، Kroger، Costco، Ahold Delhaize و Amazon – تقریباً نیمی از بازار را در اختیار دارند. در همان زمان، از سال 1993 تا 2019 تعداد مشاغل ایالات متحده 30٪ کاهش یافت.

سیستم های غذایی ایالات متحده

بسیاری نگرانند که این سطح از ادغام همراه با کندی در تجارت جدید به سطوح خطرناک نابرابری نزدیک می شود. بخش‌های داخل و خارج از سیستم غذایی به طور فزاینده‌ای ویژگی‌های انحصارطلبی را به خود می‌گیرند.

انحصارطلبی زمانی اتفاق می‌افتد که تعداد کمی از شرکت‌ها بخش بزرگی از بازار مربوطه خود را کنترل کنند تا قیمت‌ها و استانداردهای صنعت را دیکته کنند، در حالی که رقابت را به حداقل می‌رسانند و از راه‌اندازی‌ها جلوگیری می‌کنند. اگرچه هیچ آستانه رسمی برای این تعیین وجود ندارد، اما معیارهایی وجود دارد که به تعیین اینکه آیا یک انحصارطلبی در حال توسعه است یا خیر وجود دارد. نسبت تمرکز چهار و هشت شرکت – به ترتیب CR4 و CR8 – نشان دهنده سطح کنترل چهار یا هشت شرکت بزرگ در یک بازار معین است. این یک روش مفید برای ارزیابی شرایط نامتعادل در یک بازار است که ویژگی‌های انحصاری انحصاری را اتخاذ می‌کند: هر چه غلظت بالاتر باشد، نامتعادل‌تر و نابرابرتر است.

در سراسر سیستم غذایی و فراتر از آن، این روندها با سرعت فزاینده ای رخ می دهند و ادغام ها و اکتساب ها در مقیاس بزرگ با سرعت سرسام آوری اعلام می شوند. در زیر می توانید CR4 را برای 16 بخش در سیستم غذایی ایالات متحده از سال 2020 مشاهده کنید.

ادغام در سیستم غذایی

شرکت های بزرگی که بر سیستم غذایی تسلط دارند در پشت شبکه ای از شرکت ها و ساختارهای پیچیده شرکتی پنهان می شوند که به مصرف کنندگان توهم انتخاب را می دهد. این نما تشخیص اینکه چه کسی مورد حمایت قرار می گیرد و چگونه ساختار سیستم غذایی همچنان به تقویت نابرابری، مواد غذایی ناسالم و تخریب محیط زیست ادامه می دهد بسیار دشوار می کند. در نمودار دلهره آور منتشر شده توسط آکسفام، که نشان می دهد چندین برند متعلق به تنها ده شرکت بزرگ است، ما شاهد این توهم تنوع در انتخاب هستیم.

ادغام در سیستم غذایی

این ادغام و توهم انتخاب، بدترین مظاهر را پنهان می کند – به عنوان مثال، به افزایش بیابان های غذایی و محدودیت دسترسی به غذا، افزایش هزینه های بیمارستان ها و نسخه ها، و بحران های آب و هوایی و تنوع زیستی کمک کرده است. سیاره.

اگر می‌خواهیم غذا را به شیوه‌ای عادلانه‌تر و پایدارتر از نظر زیست‌محیطی تولید و توزیع کنیم، باید با یکپارچگی در سیستم غذایی مبارزه کنیم.

اگر علاقه مند به خواندن اطلاعات بیشتر در مورد تجمیع در سیستم غذایی هستید، ما در زیر مطالبی را در اختیار داریم که به تثبیت سیستم غذایی می پردازند و همچنین راه هایی را بررسی می کنند که از طریق آنها می توانیم سیستم غذایی و جامعه را دوباره مفهوم سازی کنیم تا آنها را عادلانه تر و پایدارتر کنیم. همچنین، مراقب یک برنامه آموزشی جدید متمرکز بر غذا و پایداری باشید که از طریق پلتفرم کل جوامع ما در ماه‌های آینده ارائه می‌شود.

خواندن بیشتر و ویدیوهای توصیه شده

 • پولی سازی آمریکا | رابرت رایش – یوتیوب
  در این ویدئو، رابرت رایش در مورد انحصار ایالات متحده بحث می کند، سطوح سرسام آور ادغام در سیستم غذایی را بررسی می کند و اینکه چگونه اجرای ضد انحصار در دهه های گذشته تغییر کرده است و ما را به وضعیتی که امروز در آن قرار داریم می رساند.
 • pharmaaction.us
  در این گزارش Family Farm Action Alliance، «سیستم غذایی: تمرکز و تأثیرات آن»، نویسندگان به دقت سطوح تجمیع در سیستم غذایی و تأثیر آن بر مزارع خانوادگی را بررسی می‌کنند. این گزارش بینش بسیار خوبی را در مورد اینکه چگونه یکپارچگی از جهات مختلف بر سیستم غذایی تأثیر گذاشته است، ارائه می دهد و نمودارهای قابل اشتراک گذاری عالی را ارائه می دهد که این مسائل مهم را نشان می دهد.
 • Foodopoly: نبرد بر سر آینده غذا و کشاورزی در آمریکا
 • مواد غذایی Foodopoly داستان تکان‌دهنده‌ای را روایت می‌کند که چگونه سیاست مزرعه توسط لابی‌های سیاسی ربوده شده است و کشاورزان مستقل و تولیدکنندگان غذا را به نفع شرکت‌هایی مانند Cargill، Tyson، Kraft و ConAgra برکنار می‌کنند. این کتاب توسط استیو گلیسمن، پروفسور بازنشسته آگرواکولوژی، دانشگاه کالیفرنیا-سانتا کروز، “گزارشی دقیق و مستند از نحوه از دست دادن کنترل سیستم غذایی خود” است، که نشان می دهد چگونه اثرات بسیار زیادی از اقتصاد رکود در جوامع روستایی موج می زند. در خانه به قحطی در کشورهای فقیر خارج از کشور. در پایان، نویسنده Wenonah Hauter استدلال می کند که حل این بحران مستلزم تغییر ساختاری کامل است، یک جنبش مردمی که سیستم غذایی ما را از دانه به میز تغییر شکل می دهد، تغییری که مربوط به سیاست است، نه فقط انتخاب شخصی.

 • پر شده و گرسنه: نبرد پنهان برای سیستم غذایی جهان -بازبینی و به روز رسانی شده است
  در هیچ زمان دیگری در تاریخ مردم کشورهای ثروتمند این همه انتخاب و غذای فراوانی نداشته اند. اما برای کسانی که در کشورهایی که در چرخه معیوب فقر گیر افتاده اند، هیچ گزینه دیگری وجود ندارد. هیچ غذایی وجود ندارد

  راج پاتل به ما نشان می دهد که این دو افراط عمیقا و جدایی ناپذیر به هم مرتبط هستند. در «پرشده و گرسنه»، او از ما می‌خواهد به این فکر کنیم که چگونه غذایمان به دستمان می‌رسد، بفهمیم چگونه چیزی که می‌خریم مستقیماً بر فقیرترین شهروندان جهان تأثیر می‌گذارد، و بفهمیم که چگونه خودمان با انتخاب‌هایمان مسموم می‌شویم. پاتل به ما دید وسیعی از صنعت غذای جهانی و ماشین فراگیر آن، متشکل از سازمان‌هایی مانند بانک جهانی و WTO، لابی‌های شرکت‌ها، سازمان‌های دولتی و شبکه‌های توزیع قادر مطلق به ما می‌دهد. همچنین سفر خاص قهوه، سویا، و شربت ذرت با فروکتوز بالا، از مزارع تا آشپزخانه‌های رستوران‌های فست فود را دنبال می‌کند. Stuffed and Starved داستانی تکان دهنده و به موقع درباره طمع تجاری، گرسنگی مأیوس کننده، و جایگزین های الهام بخش برای سیستم غذایی امروزی است.

حق چاپ 2023 مرکز مطالعات تغذیه. تمامی حقوق محفوظ است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *