جولای 22, 2024


آفتاب‌‌نیوز :

علی دارابی قایم‌مقام وزیر میراث فرهنگی و گردشگری و معاون میراث فرهنگی درباره حضور کارگردان‌ها و عوامل فیلم و سریال‌ها در بنا‌های تاریخی و اینکه چطور می‌توان هم از این بنا‌ها مراقبت کرد و هم به این فضا‌ها پرداخت و گفت: در شورای فیلم وزارتخانه میراث سه نفر از کارگردانان و تهیه کنندگان مثل پوران درخشنده و یا مهدی فرجی حضور دارند و کمک می‌کنند تا ما هم بتوانیم کار هنرمندان را تسهیل کنیم و هم در این فضا‌ها ملاحظات میراث را در نظر بگیریم.

وی اضافه کرد: حضور در این بنا‌ها در جایی ممکن است آسیب بزند و این شورا تلاش دارد تا از چنین آسیبی جلوگیری کند، مهم این است که هم بتوان فیلم و سریال ساخت و هم بتوان از آن بنا مراقبت کرد.

دارابی درباره ساخت سریالی که قرار است وزارت میراث فرهنگی روی آن سرمایه گذاری کند، بیان کرد: یکی از سریال‌هایی که قرار است ساخته شود سریال «کندو» به نویسندگی و کارگردانی احمدرضا درویش و تهیه کنندگی مهدی فرجی است. این سریال به صورت مشترک بین ما و صداوسیما تولید می‌شود و در حوزه میراث، گردشگری و صنایع دستی است. در حال حاضر فیلمنامه آن به نگارش درآمده است و این روز‌ها هم در مرحله پیش تولید قرار دارد.

قایم‌مقام وزیر میراث فرهنگی تصریح کرد: به هر حال این اهتمام آقای فرجی تهیه کننده سریال قابل تقدیر است. میراث ما هویت و ریشه ماست و هرچه می‌توانیم باید به آن بپردازیم. جشنواره میراث هم که به تازگی برگزار شد برای همین است که ما به گذشته خود رجوع کنیم و تاریخ را ورق بزنیم تا برای نسل جوان نوعی یادآوری شود.

دارابی با اشاره به قابلیت پرداخت به کاروانسرا‌ها در قالب آثار نمایشی و تصویری که طی چند ماه گذشته برخی از آن‌ها به ثبت جهانی رسیده اند، یادآور شد: کاروانسرای «سعدالسلطنه» یکی از کاروانسرا‌هایی بود که امسال به ثبت جهانی رسید. تاکنون بیش از ۷۰۰ کاروانسرا ثبت ملی شده است و از این میان ۵۴ کاروانسرا هم ثبت جهانی شده است.

وی در بخش دیگر صحبت‌هایش به سریال «نون. خ» به کارگردانی سعید آقاخانی اشاره و بیان کرد: به سهم خودم از آقای فرجی تشکر می‌کنم که به موضوع میراث فرهنگی توجه می‌کند. به لحاظ بودجه شاید وضعیت به گونه‌ای مناسب نباشد که به تولید این فیلم و سریال‌ها کمک کنیم، اما در استان سیستان و بلوچستان لوکیشن‌ها و اماکنی را که مناسب است در اختیار پروژه قرار می‌دهیم. بخشی از این لوکیشن‌ها و اتفاقات می‌تواند میراث ملموس باشد و بخشی از پدیده‌هایی که در این سریال و دیگر فیلم و سریال‌ها می‌توان به آن‌ها بپرداخت میراث ناملموس است؛ میراث ناملموس همین فرهنگ زندگی افراد در این مناطق است، سبک و سنت‌های آنهاست و پوشاک و غذا‌هایی که دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *