ژوئن 20, 2024


معاون اول قوه قضاییه گفت: اجرای برنامه‌های تحولی قوه قضاییه در سازمان‌های تابعه به صورت منسجم با قوت پیگیری می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین محمد مصدق معاون اول قوه قضاییه در ابتدای نشست مشترک با رؤسای سازمان‌های تابعه قوه قضاییه، ضمن تسلیت سالگرد رحلت حضرت امام خمینی (ره) و گرامیداشت پانزده خردادماه اظهار کرد: سخنرانی رهبر معظم انقلاب در مراسم سالگرد رحلت امام راحل بسیار جامع و حکیمانه و یادآور سخنرانی‎های حضرت امام خمینی (ره) بود و بی تردید بیانات معظم له نشانگر ارتباط عمیق و وثیق ایشان با خداوند متعال و بیانگر راهبرد و نقشه راه جمهوری اسلامی در مسائل گوناگون بود.

معاون اول قوه قضاییه گفت: به طور هفتگی جلسات معاون اول با سایر معاونین قوه قضاییه برگزار می‌شود که هدف از آن هم اندیشی و همفکری بین معاونین مختلف قوه قضاییه و در صورت لزوم ارائه مشورت به رئیس قوه قضاییه است و جلسه با رؤسای سازمان‌های تابعه به صورت مستقل در همین راستا و با هدف همفکری و هم اندیشی بین معاون اول و رؤسای این سازمان‌ها برگزار خواهد شد.

وی افزود: هدف ما این است که این جلسات تداوم داشته باشد و با رویکرد تحول و تعالی، اجرای برنامه‎های قوه قضاییه در سازمان‌های تابعه با قدرت و انسجام پیگیری شود.

مصدق تصریح کرد: یکی از محورهای کار ما مشورت و هم اندیشی مستمر با رؤسای کل دادگستری‌ها برای رصد و نظارت بر اجرای برنامه‌های قوه قضاییه است و در فواصل زمانی مشخص با رؤسای کل دادگستری‌ها جلساتی برگزار می‌شود و علاوه بر پیگیری آخرین و ضعیت اجرای برنامه‌ها، پیشنهادهای تحول آفرین دریافت و پیگیری می‌شود.

در ادامه این جلسه رؤسای سازمان‌های تابعه قوہ قضای یه به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

خدائیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور اظهار کرد: بخش مهمی از ماموریت‎های قانونی قوه قضاییه توسط سازمان‎‌های تابعه انجام می‌‎شود و لازم است این سازمان‌‎ها در برنامه ریزی و اجرای برنامه‌های قوه قضاییه نقش فعال داشته باشند و این قبیل جلسات فرصت مناسبی برای طرح دیدگاه‌های مسئولان سازمان تابعه و بررسی و حل مشکلات آنان است.

حجت الاسلام والمسلمین مظفری رئیس دیوان عدالت اداری ضمن استقبال از بر گزاری این نشست گفت: جلسات تخصصی با حضور معاون اول قوه قضاییه و رؤسا و معاونان هر یک از سازمان‎های تابعه و استماع مشکلات سازمان‌‎ها و آگاهی از نوآوری‌ها و برنامه‌های تحولی سازمان‎‌ها می‌تواند بسیار مفید و باعث انسجام در راستای تحقق اهداف قوه قضاییه شود.

وی در ادامه به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص مشکلات مربوط به اجرای احکام دیوان عدالت اداری، استفاده از فناوری‌های نوین، ارتقای نقش نظارتی دیوان عدالت اداری و مشکلات معیشتی کارکنان اداری قوه قضاییه پرداخت.

رئیس سازمان پزشکی قانونی نیز در این جلسه تصریح کرد: برگزاری نشست‌های تخصصی میان مسئولان ارشد قوه قضاییه با رؤسای سازمان‌‎های تابعه قوه قضاییه، امری بسیار مهم و موجب تسهیل در اجرای ماموریت‎‌های قوه قضاییه است.

وی همچنین بر ضرورت توجه ویژه به سازمان پزشکی قانونی در قوانین بودجه و قوانین برنامه تاکید کرد و افزود: نگاه تخصصی به سازمان پزشکی قانونی و توجه به الزامات و زیرساخت ‎های مورد نیاز این سازمان برای ارتقای خدمت رسانی از عوامل موثر در تحول در سازمان پزشکی قانونی است و انتظار می‌رود مجلس و دولت به این مسئله توجه کنند.

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی هم در این جلسه با اشاره به اهمیت جلسات تخصصی برای هم اندیشی میان مسئولان قوه قضاییه و مدیران سازمان‌های تابعه قوه قضاییه در حل مشکلات سازمان‌ها به برخی مشکلات مربوط به سازمان‌های تابعه قوه قضاییه از جمله موضوع تخصیص بودجه و هم ترازی با سازمان‌های قوه مجریه پرداخت.

رئیس دانشگاه علوم قضایی نیز گفت: برگزاری نشست‎‌های تخصصی میان مسئولان و معاونان قوه قضاییه با رؤسا و مدیران سازمان‌های تابعه می‌تواند باعث انسجام شود و از انجام اقدامات جزیره‌ای پیشگیری کند.

وی تصریح کرد: این هماهنگی‌ها باعث صرفه جویی زیادی در وقت و انرژی مسئولان قوه قضاییه و جلوگیری از اقدامات موازی خواهد شد.

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح ضمن استقبال از برگزاری نشست‌های تخصصی برخی مشکلات سازمان‌های تابعه قوه قضایبیه از جمله نحوه تعیین بودجه برخی سازمان‌های تابعه در قوانین بودجه، لزوم توجه بیشتر به جایگاه سازمان‌های تابعه قوه قضاییه و موضوع شأن و منزلت قضات و کارکنان را مطرح کرد.

در پایان این نشست مقرر شد، جلسات فنی و تخصصی با حضور معاون اول قوه قضاییه و حضور مسئولان سازمان‌های تابعه به صورت ماهانه برگزار شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *