دسامبر 6, 2023


ایسنا/قزوین یک هنرمند نقاش با بیان اینکه اثر هنری درواقع بازنمایی واقعیت است، گفت: هنر توسط ادراک انجام می‌شود و ماندگاری آن به جوشش از درون هنرمند بستگی دارد که به دور از تظاهر باشد. به نظر من صداقت است که نتیجه‌بخش خواهد بود، کپی کردن و وارد کردن اضافات از جذابیت اثر کم می‌کند.

خاطره حاج سیدجوادی که این روزها نمایشگاه نقاشی‌ او در نگارخانه مهر حوزه هنری قزوین برپاست؛ در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن اشاره به سابقه هنری خود، اظهار کرد: رشته‌تحصیلی‌ام معماری بوده و سال‌ها در فضای معماری و شهرسازی کار کرده‌ام، پانزده سال در یک شرکت معماری شهرسازی فعالیت کردم اما همواره کار نقاشی بخشی از زندگی من را به خود اختصاص می‌داد.

وی گفت: اکنون ۴۳ سال دارم و به‌طور حرفه‌ای سه سال است که به کار نقاشی مشغولم و به مجموعه و نمایشگاه فکر می‌کنم و احساسم این است که درحال حاضر حرفی برای گفتن دارم و می‌خواهم آثارم مخاطبان خاص خود را داشته باشند.

این بانوی هنرمند بیان کرد: سال‌هایی که در قزوین ساکن بودم، کارم را با استاد «احمد کامکاری» آغاز کردم، مدتی از قزوین دور بودم و در بازگشت مجددم استاد «ابوالفضل دلزنده» را ملاقات کردم و زیر نظر ایشان کارهای هنری‌ام را ادامه دادم تا به مجموعه «تنفس ریشه‌ها» رسیدم در واقع این مجموعه، گل‌های من هستند که به تنفس ریشه‌ها ملقب شده‌اند.

وی با اشاره به دلیل نامگذاری مجموعه نقاشی خود گفت: نام این مجموعه آثار از دوران کرونا و ایام بیماری پدرم الهام گرفته شده آن زمان که به ریشه گل‌های داخل آب دقت می‌کردم و از سوی دیگر با زوال درگیر بودم و همواره به ماندگاری فکر می‌کردم و این موضوع برایم دردآور بود.

حاجی سیدجوادی ادامه داد: تکنیک من رنگ روغن است، خیلی از آثارم ذهنی است که با طرح اولیه آغاز می‌کنم ضمن اینکه در کارهایم مدل زنده به ندرت دیده می‌شود. گل‌های نقاشی‌های من، همه به ثمر نشسته و گل داده و  از ریشه جدا شده‌اند و حالا زمان بسیار محدودی برای زنده ماندن دارند و تنفسشان تنها از طریق آب ممکن است.

وی افزود: این دقیقاً همان مرحله مواجهه با مرگ و درگیری اصلی من است و با به تصویر کشیدن، تلاش کردم آن‌ها را ثبت و ماندگار کنم چون انسان پر از زندگی است و این گیاهان با آخرین نگاه خود با من حرف می‌زنند.

حاج سیدجوادی معتقد است: هنر یک شیوه بیان است و از تفکری نشات می‌گیرد که امکان ایجاد تغییرات در دنیای پیرامون خود را دارد. من هم به عنوان یک هنرمند دوست دارم دنیای اطرافم را تغییر دهم. اگرچه تابلوهای من زمینه سیاه دارد اما از دل سیاهی گل و سفیدی و امید بیرون آمده است که نوعی تلاش برای داشتن حال خوب است.

وی تصریح کرد: به نظر من هم هنر برای هنر است و هم هنر برای مردم و در حین طراحی به هر دوی اینها فکر می‌کنم و در تلاشم نور را پیدا کنم و زندگی بسازم و در نهایت سلیقه جامعه در طی زمان ارتقا پیدا می‌کند و سلیقه مردم است که یک اثر را ماندگار می‌کند و این موضوع در طول همه دوره‌های تاریخی صادق بوده است.

این هنرمند با بیان اینکه اثر هنری درواقع بازنمایی واقعیت است، گفت: هنر توسط ادراک انجام می‌شود و ماندگاری آن به جوشش از درون هنرمند بستگی دارد که به دور از تظاهر باشد. به نظر من صداقت است که نتیجه‌بخش خواهد بود، کپی کردن و وارد کردن اضافات از جذابیت اثر کم می‌کند و هرچه آگاهی و تجربه و درک هنرمند بیشتر شود به ارائه هنر ارزشمندی منتج خواهد شد.

هنر باید در خودآگاه انسان باشد

وی با اشاره به اینکه هنر باید در خودآگاه انسان باشد و از درون بجوشد؛ اظهار کرد: در تاریخ فلسفه هنر از یک دوره‌ای به بعد با هنرهای ترکیبی روبه‌رو هستیم که این اواخر دیگر هنر را یک نقاشی نمی‌دانند. از قرن ۱۹ با واژه Art روبه‌رو هستیم و پرفورمنس است که به عنوان یک واژه جایگزین قرار می‌گیرد.

حاج سیدجوادی خاطرنشان کرد: در درون کارهای منِ معمار، ترکیب‌بندی جاری است و این تلفیق هنر و معماری است، به همین دلیل درحال حاضر می‌خواهم فضا مهیا باشد و بیشتر وارد هنرهای ترکیبی شوم ضمن اینکه هنوز وارد دسته هنرهای مفهومی نشده‌ام و آثارم نتیجه مواجهات شخصی من است که از بستر جامعه و سیاست و تاریخ دور نیست، حس و غم روزگار در کار من جاریست و سعی دارم از دل سیاهی نور را پیدا کرده و زندگی بسازم.

وی ضمن تأکید بر اینکه هنرمند مفهومی قادر است مباحث سیاسی یا اجتماعی را کاملاً مستقیم در آثار خود انعکاس دهد، افزود: هنرمندان وظیفه مهمی بر عهده دارند، هنرمندان انسان‌ها را می‌سازند تا جرقه‌ای در وجود آن‌ها ایجاد شود و اثر هنری این خاصیت را دارد. از نظر من یک اثر هنری موجب تحول زندگی و حال خوش و دید جدیدی نسبت به زندگی می‌شود چون معتقدم مشکلات همیشه هست و این ما هستیم که همواره باید انسجام فکری را در یک حالت تعادلی نگه‌ داریم.

این هنرمند نقاش در رابطه با هنر در شهر قزوین خاطرنشان کرد: سال‌ها در تهران زندگی کردم اما همواره شهر قزوین را به‌عنوان شهری با روحیه هنری و هنرپروری می‌شناسم که انسان‌های متفکری در آن زندگی می‌کنند، کارهایی بسیار منحصر به فرد از اساتیدی همچون استاد دلزنده  استاد زارع‌پور و استاد حمیدی دیده‌ام که همگی نقاشانی هستند که باید در سطح بین‌المللی مطرح شوند. تفکرات این سرمایه‌های ارزشمند ستودنی است و قزوینی که به هنر و خوشنویسی شهره است اندیشه‌های بزرگی را در خود جای داده است.

به گزارش ایسنا؛ نمایشگاه انفرادی نقاشی «خاطره حاجی سیدجوادی» از چهارم تا ششم تیرماه در نگارخانه مهر حوزه هنری قزوین از ساعت ۱۸ تا ۲۰ پذیرای حضور علاقمندان به هنر نقاشی است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *