جولای 21, 2024

ایسنا/خراسان جنوبی در کنکور سراسری امسال سه نفر از دانش‌آموزان شهرستان بیرجند موفق به کسب رتبه کمتر از ۲۰ و ۸۶ نفر رتبه زیر هزار را کسب کردند که شنیدن نظراتشان در مورد آینده می‌تواند جالب باشد. 

ماراتن کنکور، همیشه برای دانش آموزان مسیری سخت را در پیش داشته است. از طرفی گذر از این راه پر پیچ و خم نیازمند دقت، تلاش مداوم و پشتکار است. مسیری سخت و گاه طاقت فرسا که باید با پیوستگی از آن عبور کرد. در غیر این صورت داوطلبان به مقصد نهایی نخواهند رسید. 

از این رو آشنایی با برنامه ریزی نفرات ممتاز آزمون سراسری می‌تواند کمک شایانی به بسیاری از متقاضیان کنکور سراسری کند تا این دسته از افراد بتوانند با نگاهی روشن و آینده نگر نسبت به مطالعه منابع بپردازند. در کنکور سراسری امسال سه نفر از دانش‌آموزان شهرستان بیرجند موفق به کسب رتبه کمتر از ۲۰ و ۸۶ نفر رتبه زیر هزار را کسب کردند که شنیدن نظراتشان در مورد آینده می‌تواند جالب باشد. 

مدیریت استرس را از یاد نبرید 

علی زیبا، رتبه ۱۱ کنکور علوم انسانی که رشته مشاوره دانشگاه فرهنگیان پذیرفته شده در گفت‌وگو با ایسنا گفت: مدیریت استرس در کنکور ضروری است و زمانی این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می کند که کنکور سطح بالایی داشته باشد که امسال این گونه بود. 

وی با بیان اینکه راضی به حکمت خداوند هستم اما می‌توانستم با کمی دقت، رتبه تک رقمی نیز به دست آورم، تصریح کرد: خوشبختانه با آمادگی علمی که داشتم توانستم در جلسه کنکور این استرس را مدیریت کنم و به خوبی از پس سوالات برآیم. 

رتبه ۱۱ کنکور انسانی از بیرجند بیان کرد: به دلیل اینکه کنکور به سمت مفهومی شدن سوالات پیش می‌رود، باید استراتژی و راهبرد مطالعه را نیز به این سو سوق داد و آزمون‌های زیادی را حل کرد تا مشکلات برطرف شود. 

زیبا ادامه داد: همه دانش آموزان کنکوری نقاط ضعفی در مطالب دارند اما تلاش رتبه‌های برتر این است که بتوانند تا حد زیادی، این نقاط ضعف را به نقطه قوت خود تبدیل کنند و این رمز موفقیت بیشتر افراد است. 

زیبا با اشاره به اینکه کتب درسی منبع اصلی آزمون کنکور هستند، بیان کرد: با این وجود کتب درسی هم نواقصی دارند و هم به تمامی جنبه های مطلب اشاره نکرده اند که این موضوع سبب می شود دانش آموز برای تسلط هر چه بیشتر به مطلب، به کتب کمک درسی مراجعه کند. 

این دانش آموز موفق کنکوری، ناامیدی را با کنار کشیدن از کار متفاوت دانست و گفت: روزهایی بوده که به دلیل حجم بالای مطالب و کار خسته شوم اما دوباره شروع کرده‌ام و اکنون به این رتبه و جایگاه رسیده‌ام. در مجموع یادآوری هدف و تبدیل نقاط ضعف به قوت بسیار مهم است تا فرد بتواند تلاش بیشتری کند. 

زیبا با بیان اینکه باید استراتژی مشخصی برای ساعات مطالعه داشت، تصریح کرد: روزهایی که به مدرسه می‌رفتم بین ۶ الی ۷ ساعت و در روزهای تعطیل نیز بین ۱۰ الی ۱۲ ساعت مطالعه می‌کردم و به طور جدی از تابستان منتهی به کنکور برنامه مطالعاتی خود را شروع کردم. 

این دانش آموز بیرجندی گفت: دانش آموزان سعی کنند به دور از حواشی تنها به هدف خود تمرکز کنند تا در امتحانات نهایی، کنکور و سایر آزمون‌ها موفق باشند. 

وی با اشاره به اینکه دانش آموزان مدرسه و دوستان هم می‌توانند برای موفقیت یک نفر نقش موثری داشته باشند، اما انتخاب رشته تحصیلی براساس علاقه مهم‌ترین است، بیان کرد: کشورم را دوست دارم و برای اعتلای آن در ان خدمت خواهم کرد. 

در کشورم می‌مانم و برای اعتلای آن تلاش می‌کنم 

پردیس مرادی، رتبه ۱۷ رشته ریاضی  شهرستان بیرجند که اکنون رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شده نیز در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: تشویق خانواده مؤثر بود، اما به‌نظرم علاقه به رشته  ریاضی بیشترین سهم را در موفقیتم داشت. 

وی افزود: از سنین پایین تصمیم گرفتم که در رشته ریاضی تحصیل کنم و مهندس کامپیوتر شوم. خانواده‌ام همیشه همراهم بوده‌اند و معتقد بودند موفقیت من در گرو علاقه‌ام خواهد بود. 

این دانش آموز فرزانگان شهرستان بیرجند بیان کرد: با توجه به دو مرحله‌ای شدن کنکور ۱۴۰۲ تأثیر سوابق تحصیلی پیش از کنکور دی‌ماه روزانه هشت ساعت برای کنکور مطالعه می‌کردم که بعد از آن تشریحی خواندن را شروع کردم و تا پایان سال آن را در کنار مطالعات کافی برای کنکور ادامه دادم. 

مرادی ادامه داد: ارتباط با فضای مجازی را قطع نکردم، اما فعالیتم محدود بود. در فضای مجازی بخش‌هایی را دنبال می‌کردم که مربوط به کنکور و درس بود البته در کنار آن با خانواده و دوستان برای تجدید روحیه صحبت کوتاهی داشتم. 

وی افزود: بیشتر اوقات را در خانه می‌گذراندم و اتاقی که دارای محیطی آرام و امکاناتی برای مطالعه مناسب نیاز داشتم، فراهم شد، محیط خانه  امن و بدون هرگونه تنش بود و رفت‌وآمدها را تا حد امکان کاهش دادیم.  

مرادی بیان کرد: رشته اهمیت بیشتری دارد چراکه در ادامه زندگی با ما همراه است پس باید رشته‌ای را باید انتخاب کرد که پیوست علاقه داشته باشد. تمرکز من از همان ابتدا برای رشته‌ای که مدنظر داشتم، بود. من در دانشگاه صنعتی شریف و در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیلاتم را ادامه خواهم داد. 

وی تصریح کرد: برگزاری کنکور در دو مرحله باید به گونه‌ای مدیریت شود که داوطلبان استرس کمتری متحمل شوند و تأثیرات سوابق تحصیلی نیز همراه با نظارت مؤثر روی امتحانات نهایی و توجه به کیفیت برگزاری می‌تواند مفید واقع شود. به داوطلبان سال آینده توصیه می‌کنم خود را با شرایط انطباق دهند و به‌نحوی مطالعات خود را ادامه دهند که تحت هر شرایطی موفقیت نصیبشان شود. 

مرادی ادامه داد: به داوطلبان سال آینده توصیه می‌کنم خود را با شرایط انطباق دهند و به‌نحوی مطالعات خود را ادامه دهند که تحت هر شرایطی موفقیت نصیبشان شود. 

این دانش آموز دبیرستان فرزانگان بیرجند خاطرنشان کرد: زمانی که خبرها را می‌شنیدم متعاقباً ذهنم درگیر می‌شد ولی با مشورت‌هایی که داشتم متوجه شدم کاری از دست من ساخته نیست و تصمیم‌گیری دست من نیست پس باید درس خواندن و تلاش خود را ادامه دهم تا موفقیت لازم را کسب کنم. اکنون نیز رشته مورد علاقه خود را در دانشگاهی معتبر پذیرفته شدم که همین مسیر را در کشورم ادامه خواهم داد. 

آینده‌ای که روشن است و مسیری که برای کشورم انتظار دارم 

استراتژی‌های درست مطالعه 

امیررضا جعفری، دانش آموز بیرجندی فارغ التحصیل رشته ریاضی فیزیک است که موفق به کسب رتبه ۱۶ در کنکور سراسری شده، در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در کنکور دی و تیر، درصدهای خوبی را توانستم از درس های فیزیک و شیمی به دست آورم به طوری که در کنکور تیر، در فیزیک درصد ۹۶ را کسب کردم. 

وی افزود: این تصور درستی نیست که رتبه برتر در جایی ضعف ندارد، بلکه این دانش آموزان بهتر از پس حل کردن مشکلات درسی بر می‌آیند و من از ابتدا در درس گسسته مشکل داشتم ولی در کنکور دی، ۵ سوال را از آن پاسخ دادم و هر ۵ سوال درست بود. 

جعفری با اشاره به اینکه از رتبه خود راضی است، بیان کرد: کتاب درسی و کمک درسی مکمل یکدیگرند و بدون هر کدام نمی‌توان به نتیجه رسید؛ به طور مثال در شیمی بیشتر سوالات از متن کتاب درسی است ولی در بعضی دروس باید ریزه کاری های کتاب کمک درسی را در نظر گرفت. 

وی در خصوص استراتژی مطالعه خود گفت: با قطعی شدن برگزاری کنکور در دی، سعی کردم دروس تخصصی را تا قبل از آن تاریخ تجمیع کنم و آن ها را مطالعه کنم و توانستم با ساخت پیش زمینه از آن ها، درصدهای خود را بالا ببرم. 

جعفری با بیان اینکه برخی دروس در کنکور سخت تر بودند، اظهار کرد: باید با مدیریت استرس در جلسه کنکور این موضوع را هضم و مدیریت کرد تا دچار مشکل نشد. 

این دانش آموز بیرجندی گفت: از شهریور منتهی به دی مطالعه جدی خود را آغاز کردم و اگر بخواهم درباره مدرسه بگویم، باید چنین بگویم که این می‌تواند شخصی باشد و در بعضی افراد موثر باشد و برای برخی ها موثر نباشد. 

وی با تأکید بر اینکه نقطه قوتش این بوده که ناامید نشده است، گفت: اگر کسی شکستی هم خورد باید دوباره شروع کند نه اینکه ناامید شود. 

جعفری با اشاره به اینکه بالا یا پایین بودن ساعت مطالعه بستگی به استعداد شخصی فرد دارد تصریح کرد: من با مطالعه روزی ۶ ساعت به موفقیت رسیدم ولی این را اصلا به بقیه پیشنهاد نمی کنم چون استعدادها متفاوت است. 

وی که اکنون در رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شده، اظهار کرد: بهترین توصیه برای کنکوری‌ها این است که نباید خود را با بقیه مقایسه کنیم و تنها رسیدن به دانشگاه مورد علاقه را از عمق وجود باور کنیم و برای آن تلاش کنیم. اکنون که به رشته مورد علاقه‌ام دعوت شدم برای اعتلای کشورم تلاش خواهم کرد. 

کشور به جوانان بااستعداد نیاز دارد 

آیناز علیزاده، رتبه ۵۵۴ علوم انسانی که اکنون دانشگاه فرهنگیان بیرجند پذیرفته شده در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: برنامه من برای آینده ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه و کسب مدارج علمی بالا و فعالیت در زمینه تدریس خصوصی در رشته زبان و ادبیات فارسی است‌. 

وی افزود: رمز موفقیت من توکل بر خدا پشتکار و حمایت‌های مادی و معنوی خانواده و بهره مندی از علوم و تجربیات اساتید با سابقه و شرکت در آزمون‌های هفتگی موسسات آموزشی مربوط به کنکور است‌. 

علیزاده یادآور شد: امیدوارم بتوانم با تلاش خود که در دانشگاه هم ادامه خواهد داشت قدمی برای توسعه کشورم بردارم چراکه حتما کشور به جوانان با استعداد نیاز دارد.

از مسیر کنکور ناامید نشوید 

سپیده ناصری، رتبه ۲۵۸ کنکور سراسری که اکنون در رشته آموزش مشاوره و راهنمایی دانشگاه فرهنگیان پذیرفته شده در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: برنامه‌ام برای آینده موفقیت در رشته تحصیلیم و ادامه تحصیل در آن است. 

وی با تاکید بر کمک کردن به دانش آموزانی که نیاز به مشاوره راهنمایی دارند، تصریح کرد: رمز موفقیت من در سال کنکورم استمرار و پشتکار و امید به موفقیت بود. 

ناصری ادامه داد: همیشه همه موارد زندگی خوب و عادی و طبق روال نیست و ممکن است برنامه ریزی طبق روال پیش نرود، اما نباید از ادامه مسیر نا امید شد، هر زمانی که ترازتان افت می کند نباید از برنامه عقب بیفتید، بلکه در آن زمان باید بیشتر از همیشه مطابق برنامه ریزی خود پیش بروید و سعی کنید که خودتان را به برنامه برسانید. 

به حمایت خانواده مدیونم 

مهدیه اکبری، رتبه ۳۴۳ کنکور که اکنون در رشته روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد پذیرفته شده در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: برنامه ریزی بلند مدت بسیار در موفقیتم نقش داشت چراکه من از سال دوم دبیرستان با خودم عهد بسته بودم که رتبه خوبی کسب کنم. 

وی افزود: مهم ترین نقش در موفقیتم مربوط به خانواده‌ام است چراکه آنان از کودکی من را عاشق مطالعه و علم کردند و  در طول مسیر کنکور علاوه بر کمک بسیار حمایت و درکم کردند. 

اکبری توصیه‌ای هم به دانش‌آموزان کنکوری داشت: دانش آموزان به حاشیه‌ها توجه نکنند،‌ منظم بوده و با برنامه درس بخوانند و به عنوان مهم ترین توصیه اینکه پیوسته درس بخوانند. 

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *