جولای 21, 2024

در نگاه اول پاسخ به این سوال می‌تواند مثبت باشد اما این پاسخ مشمول همه بیماران قلبی نمی‌شود. در این مطلب از اکالا بلاگ همراه ما باشید تا به شما بگوییم کدام بیماران قلبی می‌توانند در ماه مبارک رمضان روزه بگیرند.

از پزشک‌تان مشورت بگیرید

هر شخصی با هرگونه بیماری اعم از بیماری‌های قلبی برای گرفتن روزه، اول از همه باید نظر پزشک خود را جویا شود. اگر پزشک‌تان تشخیص داد که روزه‌داری برای وضعیت سلامت شما مناسب نیست باید از این کار اجتناب کنید.

در چه مرحله از بیماری و کدام نوع آن قرار دارید؟

پاسخ به این سوال می‌تواند بخش اعظمی از جواب را به شما بدهد. اگر شما بیماری قلبی دارید که دارای علایم هستید یعنی دچار درد قفسه سینه یا تنگی نفس هستید باید از روزه گرفتن خودداری کنید.

همچنین اگر شما در حالت عادی علائمی ندارید اما با گرفتن روزه علایم بیماری شما عود می‌کند باز هم باید از روزه داری اجتناب کنید. اگر به تازگی سکته قلبی از سر گذرانیده‌اید نیز نمی‌توانید در ماه مبارک رمضان روزه بگیرید.

بیشتر بخوانید: دلایل و درمان بی‌ اشتهایی در وعده سحری ماه رمضان

توصیه‌هایی برای بیماران قلبی که می‌توانند روزه بگیرند

کدام دسته از بیماران قلبی می‌توانند روزه بگیرند؟

تنها آن دسته از بیماران قلبی که در مراحل اولیه و خفیف بیماری قرار دارند و بیماری آن‌ها تحت درمان قرار داشته و کنترل شده است، با نظر پزشک معالج خود می‌توانند روزه بگیرند. روزه داری این دسته از بیماران هم در صورتی که علائم آن‌ها برنگردد می‌تواند ادامه داشته باشد.

توصیه‌هایی برای بیماران قلبی که می‌توانند روزه بگیرند

در ادامه به چند نکته مهم در رابطه با روزه گرفتن بیماران قلبی اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

  1. مهم‌ترین نکته برای این دسته از افراد حفظ منابع آب و تامین آن برای بدن است. واقعیت این است که ناشتا بودن به مدت ۱۲ الی ۱۳ ساعت برای بدن این دسته از افراد می‌تواند مفید هم باشد اما حفظ آب بدن نکته بسیار ضروری است که باید به آن توجه شود.
  2. برای این کار بهتر است در فاصله وعده افطار تا سحر از میوه‌ها و سبزیجات پر آب به مقدار زیاد استفاده شود.
  3. از قرار گرفتن زیر نور خورشید و جای گرم که موجب تعریق و کاهش ذخایر آب بدن می‌شود اجتناب شود.
  4. از مصرف غذای پرچرب و پرنمک خودداری شود.
  5. با مشورت پزشک زمان مصرف دارو به وعده افطار و سحر منتقل شود تا فرد بیمار بتواند روزه‌اش را بگیرد.
  6. با توصیه و نظر پزشک معالج از داروهای مدر که باعث کاهش سطح آب بدن این افراد می‌شود در طول ماه مبارک رمضان استفاده نشود.

نکته: در طول روز اگر به هر دلیلی فرد بیمار احساس کرد که دچار تپش قلب شده یا حس درد در قفسه سینه یا تنگی نفس به او دست داده باید فورا با پزشک خود تماس بگیرد و ادامه روزه داری برای او میسر نخواهد بود.

بیشتر بخوانید: اصول تغذیه صحیح در ماه مبارک رمضان

روزه داری در افراد سالم می‌تواند به صورت غیر مستقیم بر سلامت قلب تاثیر مثبت بگذارد اما اگر شما دارای بیماری قلبی باشید ممکن است روزه‌داری برای سلامت شما خطرناک هم باشد.

اگر شما نیز تمایل دارید که نکاتی در این زمینه به این مطلب از مجله دانستنی اکالا اضافه کنید، نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *