ژوئن 24, 2024


ایسنا/کرمان یک فوق تخصص غدد گفت: هر دو نوع کم کاری و پرکاری تیروئید موجب اختلال در بارداری می‌شود و ممکن است یکی از علل نازائی، اختلال در تیروئید باشد که راه تشخیص قطعی آن، آزمایش خون است.

دکتر محمدحسین گذشتی در گفت‌وگو با ایسنا درباره کم کاری تیروئید اظهار کرد: کم کاری تیروئید در رشد قدی کودکان می‌تواند موثر باشد و بیشترین تاثیر آن، عقب افتادگی‌های ذهنی است و بهتر است والدین در بدو تولد نوزاد تست کم کاری تیروئید را از پاشنه پا انجام بدهند و از مشکلاتی بعدی پیشگیری کنند.

وی افزود: در سنین بالاتر، کم کاری تیروئید در رشد قدی اطفال تاثیر دارد و هر چه کم کار باشد، رشد قدی کمتر خواهد بود و در سنین بالاتر روی بلوغ تاثیرگذار است.

گذشتی بیان کرد: کم کاری تیرئید موجب خشکی پوست و ریزش مو می‌شود و به میزان خیلی زیادی موهای سر را کم می‌کند. همچنین از علائم گوارشی می‌توان به یبوست اشاره کرد که این افراد باید آزمایش تیروئید بدهند.

این فوق تخصص غدد تصریح کرد: بی اشتهایی و تهوع هم می‌تواند به دلیل کم کاری تیروئید باشد. این اختلال موجب کاهش ضربان قلب و در موارد طولانی، نارسائی قلب را به دنبال دارد و حتی کم کاری تیروئید در تنگی عروق قلب در طولانی مدت موثر است.

وی با بیان اینکه درد عضلانی و اسکلتی، ضعف عضلانی و خستگی و به ویژه گرفتگی عضلات از علائم کم کاری تیروئید است، عنوان کرد: برخی می‌گویند کم کاری تیروئید موجب افزایش وزن می‌شود که در این زمینه بیشتر تورم است تا افزایش وزن.

گذشتی اظهار کرد: در پرکاری تیروئید علائم برعکس کم کاری است و اشتها زیاد و وزن کم می‌شود. تعریق زیاد، لرزش دست، عصبی شدن. تپش قلب و … از دیگر علائم است؛ اگرچه ممکن است در برخی افراد این علائم وجود نداشته باشد یا با برخی علائم سازگار شده باشند و البته ممکن است برخی علائم مربوط به بیماری‌های دیگر باشد و تیروئید با آزمایش مشخص می‌شود.

وی در ادامه گفت: هر دو نوع کم کاری  پرکاری تیروئید موجب اختلال در بارداری می‌شود و ممکن است یکی از علل نازائی، اختلال در تیروئید باشد که راه تشخیص قطعی، آزمایش خون است.

این فوق تخصص غدد با اشاره به اینکه کم کاری و پرکاری تیروئید در اختلالات خونریزی عادت ماهیانه خانم‌ها موثر است، افزود: در کم کاری تیروئید چربی‌های خون خیلی کم گزارش می‌شود و با درمان تروئید، نیاز به داروهای چربی نیست.

وی با بیان اینکه درد گلو در نوعی از پرکاری تیروئید است، تصریح کرد: نوزادان علامت بالینی زیادی ندارند و برای همین باید آزمایش بدند.

گذشتی درباره علل کم کاری تیروئید گفت: شایع ترین علت، خودایمنی است و در این نوع، درمان مادام العمر دارد؛ درمان کم کاری تیروئید بستگی به شکل دارد و گاهی با مصرف مدتی دارو قطع می‌شود و موارد شدید نیاز به مصرف طولانی مدت دارو دارد.

وی تصریح کرد: ممکن است کم کاری به دلیل کمبود ید باشد که با جایگزین شدن ید، کم کاری تیروئید برطرف می‌شود.

گذشتی بیان کرد: بهترین حالت مصرف نمک یددار این است در پایان پخت به غذا اضافه شود تا پایداری ید بیشتر شود.

این فوق تخصص غدد در پایان بیان کرد: اختلالات تیروئید در خانم ها بیشتر از مردان است و هر چه سن بالا می‌رود شیوع کم کاری بیشتر می‌شود و شایع ترین سن پرکاری تیروئید دهه ۳۰ تا ۴۰ سالگی است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *