جولای 23, 2024

ایسنا/خوزستان رئیس سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان از آمادگی این سازمان برای همکاری با سیستم بهداشت و درمان استان خوزستان در خدمات‌رسانی به مردم خبر داد.

دکتر حسن محمدی‌مجد در جلسه بررسی زمینه‌های گسترش همکاری‌های مشترک و ایجاد هماهنگی‌های لازم بین سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان و دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز که امروز (۲۲ مهرماه) برگزار شد، با بیان اینکه خوزستان سرشار از ثروت و در عین حال دارای مشکلات و نارسایی‌های مختلف است، اظهار کرد: تمام توانمندی‌های جهاد دانشگاهی خوزستان متعلق به کل مردم است و ما آماده هم‌افزایی با همه بخش‌ها هستیم تا ظرفیت‌های موجود برای حل مشکلات مردم به کار گرفته شوند.

به گزارش ایسنا، وی افزود: جهاد دانشگاهی خوزستان با افتخار در خدمت سیستم بهداشت و درمان است تا بتواند در حوزه‌های بهداشتی و درمانی خدمات خوبی به مردم ارائه کند. 

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان گفت: علاوه بر حوزه‌های بهداشت و درمان، ظرفیت‌های دیگری مانند خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا را در سازمان جهاد دانشگاهی داریم و می‌توانیم در بحث اطلاع‌رسانی و افزایش سطح سواد سلامت مردم، بیشتر از این ظرفیت استفاده کنیم. 

آمادگی جهاد دانشگاهی خوزستان برای همکاری با سیستم بهداشت و درمان

محمدی‌مجد بیان اینکه جهاد دانشگاهی خوزستان آماده همکاری در همه مسائل مورد نیاز و حل مسائل است، افزود: در حوزه‌های آموزشی، مراکز کوتاه مدت متعدد، دو مرکز آموزش عالی و مرکز فنی و مهندسی را داریم. در حوزه شیمی جهاد دانشگاهی خوزستان نیز ژل سونوگرافی با اخذ تاییدیه‌های سازمان غذا و دارو و همچنین محلول ایزوتون تولید شده است. 

وی با اشاره به وجود آلودگی‌های محیط زیستی از جمله آلودگی‌های ناشی فلرهای مختلف و سوختن گازهای ترش در سطح استان خوزستان، بیان کرد: همه این مسائل تکالیف ما را سنگین‌تر می‌کند. 

آمادگی جهاد دانشگاهی برای ارائه خدمات غربالگری و درمان ناباروری

در ادامه مهندس بهنام قدرتی معاون پژوهشی سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان نیز گفت: سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان سابقه طولانی در ارائه خدمات درمانی مختلف به مردم شریف استان را داشته است و در حوزه درمان ناباروری مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی خوزستان بزرگترین مرکز درمان ناباروری استان است. 

وی افزود: بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال ۱۴۰۰ و تکلیف مجلس شورای اسلامی به سازمان جهاد دانشگاهی در رابطه با بحث غربالگری سرطان‌های شایع علی الخصوص سرطان سینه بانوان، به منظور پرهیز از موازی‌کاری در ارائه خدمات، این جلسه برگزار شده است تا با مسئولان علوم پزشکی در بحث همکاری‌های مشترک همفکری شود. 

آمادگی جهاد دانشگاهی خوزستان برای همکاری با سیستم بهداشت و درمان

قدرتی گفت: هدف از برگزاری این جلسه بررسی زمینه توسعه همکاری‌ها در رابطه با انجام غربالگری‌ها و خدمات درمان ناباروری است.

وی با اشاره به فراهم شدن سیستم الکترونیک مراکز درمانی جهاد دانشگاهی خوزستان گفت: امیدواریم با شناسایی نیازها در سطح استان خوزستان بتوانیم بهترین خدمات را به مردم ارائه دهیم. 

اهمیت غربالگری در تشخیص زودهنگام سرطان 

دکتر قدرت‌الله شاکری‌نژاد مدیرگروه سلامت سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان نیز گفت: با توجه به اینکه وزارت بهداشت با همه توان خود نیز نمی‌تواند همه مسئولیت سلامت را بر عهده بگیرد، قطعاً بسیاری از مؤلفه‌های دیگر در جامعه وجود دارند که می‌توانند در بحث تأمین سلامت به وزارت بهداشت کمک کنند. 

وی افزود: مسئولیت اصلی غربالگری بر عهده بخش بهداشت است و آمارهایی که در بحث اهمیت تشخیص زودهنگام سرطان ارائه شد بسیار تکان‌دهنده است و این موضوع اهمیت غربالگری را نشان می‌دهد. 

مدیرگروه سلامت سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان گفت: خوشبختانه مراکز خوبی در حوزه مراقبت‌های بهداشتی اولیه در کشور داریم و این موضوع در ایران بسیار جدی گرفته شده است و هزینه زیادی بابت آن پرداخت می‌شود که باید از این ظرفیت استفاده شود.

وی بیان کرد: در حال حاضر سازمان‌هایی به دانشگاه علوم پزشکی اهواز مراجعه کرده‌اند و تفاهم‌نامه‌هایی منعقد شده است و کارهای بسیار جدی در بحث غربالگری سرطان سینه در خوزستان در حال انجام است که جای تقدیر دارد. کار در حوزه سطح یک یعنی بهداشت به خوبی در حال انجام است و در ارجاعاتی که تاکنون به سطح دو انجام شده است نیز رضایت‌مندی وجود دارد. 

آمادگی جهاد دانشگاهی خوزستان برای همکاری با سیستم بهداشت و درمان

مدیرگروه سلامت سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان گفت: فعالیت‌های خوب بهداشت و درمان به معنی این نیست که سازمان‌های توانمند دیگر به این موضوع ورود نکنند. به نظر می‌رسد برگزاری چنین جلسه‌ای می‌تواند منشاء حرکت خوبی باشد. 

شاکری‌نژاد عنوان کرد: در تفاهم‌نامه‌ای که جهاد دانشگاهی خوزستان با خیرین منعقد کرده است بخشی از ویزیت‌ها و امکانات و خدمات درمانی به صورت رایگان به مردم ارائه می‌شود که این کار بسیار ارزشمند است.

وی بیان کرد: در حوزه خدمات سطح دو امکانات خوبی در جهاد دانشگاهی خوزستان وجود دارد و در حال حاضر برخی سازمان‌ها در حال دریافت خدمات از جهاد دانشگاهی خوزستان هستند. 

مدیرگروه سلامت سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان گفت: جهاد دانشگاهی خوزستان یک نهاد عمومی غیردولتی است و قطعاً خرید هر دستگاه برای آن با قیمت بسیار بالا انجام می‌شود اما با این اوصاف خدمات را با تعرفه عمومی غیردولتی ارائه می‌دهد و تعرفه جهاد دانشگاهی تنها کمی از بخش دولتی بالاتر است و به نظر می‌رسد این نرخ‌ها برای مراجعه‌کنندگان مناسب باشد. 

شاکری‌نژاد گفت: به نظر می‌رسد می‌توان تفاهم‌نامه‌ای منعقد کرد تا خدمات با تعرفه‌های مناسب به مردم ارائه شود.

وی با اشاره به اهمیت جدی گرفتن آموزش سلامت، افزود: در حوزه توانمندسازی، جهاد دانشگاهی خوزستان دو خبرگزاری منحصر به فرد و بین‌المللی ایسنا و ایکنا را دارد که استناد به این دو خبرگزاری واقعی است و وجاهت و صداقت آن‌ها بر همه آشکار است. به نظر می‌رسد باید از این ظرفیت بیشتر برای افزایش سطح سواد سلامت مردم و اطلاع‌رسانی در زمان اجرای پویش‌ها استفاده کرد. 

انتهای پیام 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *