می 23, 2024

آلرژی گلو اغلب همراه با سرفه و خارش است و افراد مبتلا به آلرژی از آن شکایت می‌کنند. بیشتر افراد به عنوان علائم اولیه آلرژی گلو، گلو درد را عنوان می‌کنند و با قرار گرفتن در معرض محرک‌های حسایت‌زا خارش و تحریک گلو نیز به آن اضافه می‌شود. در موارد ابتلا به حساسیت گلو علائم شایع‌تر آن شامل سرفه، آبریزش بینی و گلو درد است.

در این مقاله از اکالا بلاگ قصد داریم در خصوص آلرژی گلو، علائم آن و راه‌های درمانی حساسیت گلو صحبت کنیم. پس تا انتها ما را همراهی کنید.

دلایل زمینه‌ساز آلرژی گلو

آلرژی و سرماخوردگی به دلیل شباهت علائم، اغلب اوقات با هم اشتباه گرفته می‌شوند. آلرژی گلو زمانی ایجاد می‌شود که سیستم ایمنی بیش از حد نرمال نسبت به آلرژن‌ها واکنش نشان می‌دهد. به طور کلی بدن با اشتباه گرفتن محرک‌ها با انواع ویروس موجب ایجاد آلرژی گلو می‌شود.

در زمان مواجهه با آلرژی گلو سیستم ایمنی ترکیبات شیمیایی با نام هیستامین را تولید می‌کند که پس از ترشح وارد خون می‌شود و با آلرژن‌ها مبارزه می‌کند. مقابله هیستامین با آلرژن‌ها با نشانه‌هایی همچون آبریزش بینی، متورم شدن بینی، عطسه، گلودرد و سرفه همراه است.

نشانه‌های آلرژی گلو

آلرژی گلو موجب تجربه برخی نشانه‌های رایج در افراد می‌شود که عبارتند از:

 • احساس خشکی گلو و درد دائمی گلو
 • خس خس سینه
 • سرفه
 • خارش گلو
 • خارش چشم و آبریزش بینی
 • عطسه و گرفتگی بینی
 • احساس درد در حین قورت دادن آب دهان

نشانه‌های آلرژی گلو

روش‌های درمان آلرژی گلو

روش‌های درمان آلرژی گلو به شرح زیر است:

۱- مصرف آنتی هیستامین

آنتی هیستامین یکی از داروهای رایج ضد حساسیت است که برای کاهش نشانه‌های آلرژیک تجویز می‌شود. تاثیر آنتی هیستامین موجب می‌شود هیستامین در بدن تولید نشده و علائم حساسیت نیز کاهش پیدا می‌کند.

۲- مصرف داروهای ضد احتقان

یکی دیگر از علائم آلرژی گلو گرفتگی بینی و سینوس‌ها است که با تورم بینی و مخاط راه تنفسی مسدود می‌شود و نفس کشیدن همراه با خس خس سینه خواهد بود. در این موارد نیز با مصرف داروهای ضد احتقان می‌توان از تورم مجرای بینی کم کرد و تنفس بهتری داشت.

بیشتر بخوانید: آلرژی بهاری و درمان آن با طب سنتی

۳- مصرف داروهای ضد التهاب

گلو درد و بدن درد یکی از نشانه‌های رایج آلرژی گلو است که افراد تجربه می‌کنند. برای تسکین این دردها نیز می‌توان از داروهای ضد التهابی استفاده کرد که هم درد و هم تب ناشی از آن را کاهش می‌دهد.

۴- مصرف مایعات

در زمان ابتلا به آلرژی گلو یکی از روش‌های درمانی موثر مصرف مایعات زیاد از جمله آبمیوه است.

روش‌های درمان آلرژی گلو

۵- غرغره آب نمک

غرغره آب نمک نیز گلو درد ناشی از حساسیت و التهاب گلو را کاهش می‌دهد. با تکرار روز چند بار غرغره آب نمک می‌توان نشانه‌های آلرژی را تسکین داد.

۶- استفاده از اسپری مخصوص آلرژی گلو

برخی مواقع نیز پزشک اسپری آلرژی گلو را توصیه می‌کند که به صورت اسپری دهانی برونکوسپت و دیمونکلد برای تسکین علائم آلرژی گلو استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: غذاهای آلرژی زا را بشناسید!

پیشگیری از گلودرد ناشی از آلرژی گلو

تا اینجا روش‌های درمان آلرژی گلو بیان شد، اما می‌توان با انجام برخی اقدامات از گلو درد ناشی از آلرژی گلو پیشگیری کرد. اگر آلرژی دارید در فصل بهار و زمان شکوفه دادن درختان و گل‌ها باید از محرک‌ها دور باشید و نکات گفته شده در ادامه را رعایت کنید:

 • در فصل بهار و تابستان درب و پنجره‌ها را باز نگذارید.
 • در هوای آزاد، گرد و غبار و مواجهه با محرک‌های آلرژیک ماننده گرده گل و گیاه از ماسک استفاده کنید.
 • پس از ورود از فضای باز و بیرون حتما دوش بگیرید.
 • لباس‌های بیرون خود را با آبکشی کنید.
 • دست و صورت خود را مرتب بشویید.
 • از نگهداری حیوانات خانگی پرهیز کنید.

در این مطلب از مجله دانستنی اکالا به طور جامع آلرژی گلو، نشانه‌های آن، محرک‌های ایجاد‌کننده آلرژی گلو، راه‌های درمانی مفید برای تسکین علائم بیان شد که با دقت به این موارد می‌توانید در فصل بهار کمترین نشانه‌های حساسیت گلو را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *