جولای 21, 2024


رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، ضمن اشاره به اقدامات وزارت بهداشت در آستانه فصل گرم سال در جهت مقابله با موارد احتمالی وبا در کشور، گفت: این بیماری اساسا با دسترسی ناکافی به آب آشامیدنی ایمن و سیستم جمع آوری فاضلاب نامناسب ارتباط دارد.

دکتر شهنام عرشی در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اهمیت انجام اقدامات پیشگیرانه در جهت به حداقل رساندن بروز موارد وبا در کشور، گفت: از خرداد ماه سال جاری برای تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی هشدار صادر می‌شود که به صورت روزانه از بیماران مبتلا به اسهال در بیمارستان‌های تحت پوشش خود نمونه‌برداری کنند که اگر از نظر وبا مثبت شد،‌ اقدامات مقابله‌ای ما آغاز شود.

وی افزود: در تابستان سال گذشته بویژه پس از تجمعات ماه‌ پایانی، متاسفانه حدود ۳۶۰ مورد مثبت مبتلا به وبا را شناسایی کردیم و بلافاصله موارد کشت مثبت تحت درمان قرار گرفتند تا بیماری تبدیل به اپیدمی نشود.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: اگر مراقبت‌های همکاران به موقع انجام نشود ممکن است تا هزاران نفر به وبا آلوده شوند.

وی افزود: برای موارد مشکوک و محتمل پس از انجام آزمایش‌های مربوطه ۳ روز فرصت خواهیم داشت تا پیش از تبدیل شدن بیماری به اپیدمی موارد را تشخیص داده و کنترل کنیم. بر این اساس تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی دپوی سرم و کپسول آنتی بیوتیک مورد نیاز را برای برخورد با اپیدمی اولیه در اختیار دارند.

عرشی تاکید کرد: هر سالی که در مورد بیماری وبا با اپیدمی مواجه نشویم، نگران‌تر می‌شویم؛ چراکه با شیوع اپیدمی، در گروه‌های خاصی تا حدی ایمنی هم ایجاد می‌شود اما اگر وقوع اپیدمی طول بکشد، ممکن است بعدا با اپیدمی شدیدتری مواجه شویم.

او وبا را یک عفونت اسهالی حاد معرفی کرد و گفت: این بیماری اساسا با دسترسی ناکافی به آب آشامیدنی ایمن و سیستم جمع آوری فاضلاب نامناسب ارتباط دارد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *